Aktualności
Historia Szkoły
Lista Poległych
Hymn szkoły
Absolwenci
Dyrektorzy
Nauczyciele
Samorząd szkolny
Info dla Rodziców
Maturzyści
Sukcesy
Stypendyści
Wymiana zagraniczna
Wydarzenia
Galeria
Biblioteka
UKS Gimpel
Rekrutacja
TBG
Statut TBG
Strona TBG


Aktualności arrow Wydarzenia
Wydarzenia PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 27 maj 2013

ksiazka1.jpg

1.03.2013 w sali obrad Urzędu Rady Miasta Nowego Targu odbyła się zorganizowana przez Burmistrza Nowego Targu, pana Marka Fryżlewicza  promocja książki pani Ludmiły Figiel (naszej pani profesor historii) "Przez Czerwone Morze".

 .jpg

 Na promocji pojawiła się pani Elwira Sobczak, główna bohaterka tej opartej na faktach powieści, której akcja toczy się na przestrzeni Europy i Azji.

morzeczer4.jpg 

 Salę zapełniło ponad 200 osób.

morzeczer9.jpg 

dscf8514.jpg 

Promocję prowadziła redaktorka audycji literackich II programu Polskiego Radia, pani Joanna Szwendowska.

dscf8501.jpg

Promocję urozmaicił piękny mini recital piosenek Okudżawy. Śpiewały siostry Alicja i Aleksandra Luberdówny, uczennice naszego liceum.

dscf8530.jpg 

  Wszystkie egzemplarze książki "Przez Czerwone Morze" wystawione w czasie promocji zostały wykupione.

morzeczer18.jpg

 Wykupiono również cała pierwszą dostawę książki "Przez Czerwone Morze" w nowotarskich księgarniach a następne  trzy partie ksiązek sprowadzone do Nowego Targu znikły z półek w błyskawicznym tempie. Obecnie książkę można kupić online przez " zaczytani.pl"

 morzeczer21.jpg  

 

Zdjęcia wykorzystane do prezentacji są autorstwa pani Anny Szopińskiej. 


  WYCIECZKA - WŁOCHY 2013

W dniach od 25 kwietnia do 5 maja 2013 roku, w trakcie szkolnej wycieczki, uczniowie klasy 2A pod kierownictwem swojego wychowawcy mgr Jana Gila zwiedzali Włochy.

 Precyzyjnie zorganizowana i przygotowana przez Pana Profesora wycieczka oraz mobilność grupy, pozwoliła nam zobaczyć dużo a nawet bardzo dużo.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy św. Antoniego w Padwie i najstarszy Uniwersytet wraz z Neptunem w Bolonii.

Następnego dnia zobaczyliśmy rzeźbę Dawida Michała Anioła we Florencji i bazylikę Matki Bożej w Orvieto(kościół w paski, budowany na przemian z jasnego i ciemnego marmuru). Już drugiego dnia poczuliśmy się jak na wakacjach i staraliśmy się zapomnieć o obowiązkach szkolnych.

W kolejnym dniu fotografowaliśmy się na zbudowanym na akwedukcie rzymskim moście nieszczęśliwie zakochanych w Spoleto, z którego podobno skaczą samobójcy. Odwiedziliśmy św. Franciszka w Asyżu i kościółek w Bazylice Matki Bożej Anielskiej (kościół w kościele – bardzo oryginalna sytuacja).

Podczas następnych dni spacerując po Rzymie i Watykanie widzieliśmy wszystkie cztery Bazyliki Większe, place i fontanny rzymskie, plac św. Piotra, Muzea Watykańskie (w tym Kaplicę Sykstyńską), Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, Panteon i wiele innych zabytków Starożytnego Rzymu. Fantastycznym przeżyciem była środowa audiencja  na Placu św. Piotra, w czasie której mogliśmy spotkać się z papieżem Franciszkiem. Przemieszczając się po Rzymie korzystaliśmy z metra, co także było atrakcją, podobnie jak tunele które wcześniej przejeżdzaliśmy .

Robiąc sobie przerwę w zwiedzaniu Rzymu pojechaliśmy na cmentarz Monte Cassino, gdzie odszukaliśmy groby trzech absolwentów Goszczyńskiego i odczytaliśmy ich krótkie historie. Następnie ruszyliśmy autokarem doPompejów oraz Sorrento i statkiem na wyspę Capri, gdzie podziwialiśmy dojrzewające w ogrodach na drzewach pomarańcze i cytryny. Widoki na Capri zapierały nam dech w piersiach!

W drodze powrotnej do domu zahaczyliśmy o Bazylikę św. Dominika i dom rodzinny  św.Katarzyny w Sjenieoraz Wenecję. Tutaj w  Bazylice św. Marka uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w której koncelebrował nasz katecheta ksiądz Ryszard Kilanowicz.

Nad stałą liczbą osób w grupie czuwały nasze opiekunki: pani M. Czyż, pani K. Podkanowicz i pani Gajewska, bez których na pewno byśmy się pogubili:) Natomiast opowiadał nam o Włoszech pan przewodnik Kazimierz Zarębczan, którego pozdrawiamy.

Tekst: Alicja Guzik, kl.2A

 Autor zdjęć : Kamil Faber, kl.2A. 

Zapraszamy do galerii .

 

 Teatr pod Zabytkowym Wieszakiem 

  W pierwszy dzień wiosny, w naszej szkole, odbyło się nowe przedstawienie Teatru pod Zabytkowym Wieszakiem pt: „Viva Italia!”.

Niby jeszcze wiosny nie widać, ale już lekko wakacjami powiało, bo tematem przedstawienia była wariacka podróż do Włoch. Wypad ten zawdzięczamy niespełnionemu uczuciu Tomka (Michała Pyzowskiego) do tajemniczej Mikaeli i jego pragnieniu odnalezienia dziewczyny w Neapolu. Sytuację komplikuje wymuszone towarzystwo młodszej siostry – Aśki (Sary Skupień) i deptającego im po piętach Huzarskiego (Kuby Stojka). Bohaterów łączy niezwykły galimatias uczuć, który próbują rozwikłać w trakcie drogi. Trzeba przyznać, że chociaż w podróży właściwie wszystko, co tylko może się zepsuć, psuje się, to jednak Asi i Tomkowi udaje się bliżej poznać i docenić fakt, że są rodzeństwem.

Duże barwa należą się Sarze i Michałowi, za stworzenie naprawdę wiarygodnego obrazu rodzeństwa i (od strony kuchni patrząc) za opanowanie ogromnej ilości tekstu, bo to na nich właściwie opierało się całe przedstawienie. Kuba natomiast zasługuje na duże uznanie za to, że z epizodycznej, niemal niemej rólki, udało mu się zbudować pełnowymiarową i zabawną postać. Wydaje się, że najbarwniejszym bohaterem sztuki był Franek Sutor, który grając rolę Uniwersalnego Włocha, kolejno wcielał się w niemal wszystkich napotkanych męskich mieszkańców Italii. Zobaczyliśmy zatem typowego włoskiego podrywacza („ bella, bella angelica!”), szalonego kierowcę  („ Rosso? Hahaha! Decorazione!”), bardzo gościnnego, chociaż przeciętnie władającego angielskim entuzjastę integracji międzynarodowej („vino, salute! Capiche?”), miłośnika polskiej dziewczyny z Bydogoszczy oraz kury - Pyzunia („mądra kura, Pyzunio, nie do ristorante!”), wreszcie uczynnego kierowcę, chętnie podwożącego pasażerów bez względu na ich liczbę. Frankowi należy pogratulować nie tylko niezwykle sprawnego zmieniania ubrań, ale i umiejętności błyskawicznego przeistaczania się w kogoś innego. Wymienić trzeba także, postacie chociaż epizodyczne, to przecież niezbędne! W przedstawieniu udział wzięli: Ania Ligęza (babcia), Ania Jezierczak (mama), Hubert Borowski i Paweł Łukaszczyk (obsługa techniczna), Paweł Waras i Michał Szymusiak (towarzyscy Włosi na parkingu), Majka Bogdał (bella angelica nr 2), a także Agnieszka Michniewicz, Iza Kowalczyk, Aneta Korczak, Karolina Remiasz, Maria Tylka i Kinga Świder. Za dźwięk w przedstwieniu odpowiedzialna była Gabriela Węgrzyniak.

Wszyscy biorący udział w przygotowaniu przedstawienia mamy nadzieję, że się Wam, drodzy widzowie, podobało, dziękujemy za ciepłe przyjęcie i serdecznie zapraszamy na nasze kolejne produkcje! 

red.H.Sięka

  

Spektakl „Pociąg do życia”.

W piątek 7 grudnia 2012 roku szkolna grupa teatralna przedstawiła spektakl „Pociąg do życia”.

Tym razem Teatr pod Zabytkowym Wieszakiem wystąpił w imponującym składzie - w przedstawieniu udział wzięli: Agnieszka Michniewicz i Izabela Kowalczyk (1a), Jaremi Rubin (1b), Joanna Głodek, Gabriela Kałafut, Marcin Blicharski, Patryk Początek, Adrian Sobolak, Piotr Tański (1c), Maria Bogdał, Agnieszka Dobrzyńska, Martyna Jessa, Anna Lichaj, Hubert Borowski, Paweł Łukaszczyk, Paweł Waras (1d), Sara Skupień, Oskar Borowski (1e), Anna Ligęza (1f), Katarzyna Bryniczka, Dominika Drożdż, Natalia Dziedzic, Justyna Fudala, Karolina Habas, Wioleta Hosaniak, Małgorzata Trybuła, Justyna Wilczek, Rafał Haza, Adrian Wiśniewski (1g), Adela Mędoń (2b), Andrzej Adamczyk i Maciej Szewczyk (2c), Maria Tylka, Kinga Świder (2e), Aneta Korczak, Karolina Remiasz (2g), Bożena Bobek, Anna Glonek, Monika Ratułowska (2f), Alicja Luberda (3d), Maria Gocał (3f), Anna Jezierczak, Michał Pyzowski, Jakub Stojek, Franciszek Sutor (3g) oraz gościnnie Patrycja Stachura.

Aktorów zobaczyliśmy w siedmiu epizodach rozgrywających się w przedziale pociągu, opowiadających o różnych sytuacjach życiowych, w których życie bohaterów zostaje na chwilę zdominowane przez silną skłonność ku czemuś. Uczniowie klasy 1d pokazali jak pociąg do pieniędzy może zaślepić przeciętnych, porządnych ludzi i poddać w wątpliwość ich uczciwość; Anka, Kuba, Franek i Michał z 3g rozważali kwestię pociągu do kobiet i pułapek, na które narażony jest młody zdobywca kobiecych serc; Marcin i Patryk oraz spółka z 1c odczuwali pociąg do bycia bohaterem i zdarzający się rozdźwięk między teorią i praktyką w tej kwestii. Podróżującą bez biletu klasę 1g pociągała sława i to upodobanie podzielił z nią konduktor; Bożenę, Anię i Monikę z 2f zjednoczył pociąg do niezależności od mężczyzn, jednak po szybkiej analizie losów bohaterek im podobnych (bo jak wiadomo „nic nowego pod słońcem”), dziewczyny dostrzegły, że nie mają wielkich szans na sukces... Szansę na powodzenie w realizacji swoich skłonności mieli za to członkowie pewnej niesfornej wycieczki uczniowskiej, pałający pociągiem do edukowania. Wypadałoby w tym miejscu napisać, że wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest czysto przypadkowe, ale Maciek Szewczyk, marzący na scenie o byciu informatykiem skutecznie to uniemożliwił... Na koniec Ala Luberda i cztery urocze skrzypaczki opowiedziały historię o pociągu do beztroskiego życia, który czasem się odczuwa, gdy człowiek jest przytłoczony przez cierpienie i śmierć, i o tym jak piękna muzyka pozwala na moment takiej beztroski doświadczyć.

Przedstawienie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem, za które członkowie i opiekun zespołu serdecznie dziękują. Cieszymy się, że udało nam się was rozbawić, i jesteśmy bardzo dumni z żywiołowej reakcji publiczności. Mamy nadzieję, że wspominacie nasze przedstawienie z przyjemnością i gorąco zapraszamy na następne.

(red. mgr Hanna Sięka)  

 

Wykład Pani  dr Anna Mlekodaj 

„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą.”

 6 XII przychodzi do dzieci (i nie tylko) św. Mikołaj i zadaje to samo pytanie:

 -          Czy byłeś/byłaś grzeczny/a?

       Tymi słowami rozpoczęła swój wykład w dniu 6 XII 2012 r.  
pani dr Anna Mlekodaj, która w dalszej części prelekcji wyjaśniła osobom zebranym w auli, co to znaczy być „grzecznym” i jakie strategie należy obierać, by nie zostać posądzonym o brak wspomnianej grzeczności.

  W zasadzie definicja grzeczności (werbalnej) sprowadza się do tego, 
by wiedzieć, co i komu można powiedzieć.
 W zasadzie... Sprawę znacznie ułatwia znajomość czterech strategii grzeczności, definicja twarzy pozytywnej i negatywnej, lokucji, illokucji, pragmatyki ...

 Wykład pani dr Anny Mlekodaj stanowił ciekawe połączenie dyskursu naukowego z naszymi codziennymi doświadczeniami językowym, bo jak się okazuje lokucja (poprawne używanie zdań) może być domeną i zwierząt, ale illokucja (mówienie z intencją; jesteśmy grzeczni, bo tego chcemy, bo nam się to opłaca) już tylko ludzi. Tylko człowiek działa za pomocą słów, a szerzej języka (pragmatyka) i tylko dla człowieka grzeczność:

                                             (...) nie jest rzeczą małą:

Kiedy się człowiek uczy ważyć, jak przystało,

Drugich wiek, urodzenie, cnoty, obyczaje,

Wtenczas i swoją ważność zarazem poznaje (Pan Tadeusz, A. Mickiewicz)

(red. mgr Maria Ciężobka)

 

 

 

Konkurs fotograficzny " Przyłapani na czytaniu"

Komisja konkursowa w składzie: pani dyr. Maria Kopeć, pani Hania Sięka, pani Maria Ciężobka, pani Renata Kubaszek-Gelata, pani Dorota Żmuda w swoich ocenach poza obiektywnymi kryteriami co do zgodności tematycznej jakości i estetyki prac, wzięła również pod uwagę indywidualność spojrzenia artystycznego w zakresie wyboru tematu i koncepcji wykonania fotografii.

Na konkurs wpłynęło 20 fotografii. W konkursie wzięło udział 8 osób.

Komisja miała nie lada problem w wyłonieniu zwycięzców, ponieważ wszystkie zdjęcia były piękne i bardzo pomysłowo wykonane. Zdjęcia przekazują pasję fotografowania, wrażliwość artystyczną i opanowany warsztat fotograficzny.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce – „Złota polska jesień” autorstwa Marioli Milaniak z klasy 3D,

b1.jpg

 

II miejsce – „Nie widzieć, a wiedzieć” autorstwa Urszuli Bednarczyk z kl. 1F

b2.jpg

 

II miejsce - „Agnieszka w krainie czarów” autorstwa Tomasza Chowańca z klasy 3C

III miejsce – „Wspomnienie z dzieciństwa” autorstwa Marioli Milaniak, kl. 3D

b4.jpg

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział w naszym konkursie i zapraszamy do oglądnięcia zdjęć na tablicy przy bibliotece szkolnej.

 

APEL POLEGŁYCH

   Dnia 9 XI 2012 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego już po raz 38. został zorganizowany Apel Poległych - uroczystość poświęcona Profesorom oraz Uczniom Gimnazjum i Liceum, którzy oddali swe życie w czasie I i II wojny światowej. W tym roku Apel ten miał szczególny wymiar, ponieważ połączony był z odsłonięciem dwóch, nowych tablic, które upamiętniają nazwiska 215 Poległych w czasie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej oraz pomordowanych w obozach zagłady. W wyniku 3-letniej pracy pana prof. Jacka Waksmundzkiego, w ramach programu „Zdążyć przed zapomnieniem”, udało się ocalić od zapomnienia 134 osoby, które oddały swoje życie za ojczyznę. Wśród nich znalazło się 16 żołnierzy odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari.

W tym roku uroczystość została uświetniona obecnością: Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza (absolwenta naszej szkoły), Małopolskiego Kuratora Oświaty Pana Aleksandra Palczewskiego, przedstawicieli władz samorządowych z Panem Starostą Krzysztofem Faberem na czele, a także przedstawicieli wyższych uczelni: Pani dr Anny Mlekodaj (PWSZ w Nowym Targu) oraz Pana dr. Pawła Zamory (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Rodzin poległych Profesorów i Uczniów.

W tym dniu spotykamy się, by oddać hołd tym, których już nie ma. W ten wyjątkowy dzień wybrzmiewają Ich nazwiska jeszcze raz, gdyż chcemy „zachować pamięć o Ich czynach", ale też swoją obecnością i postawą dajemy świadectwo, że Ich „ofiara nie była daremna". Podniosły charakter uroczystości podkreśliły również doniosły dźwięk werbli, wspólne odśpiewanie przez zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów Liceum pieśni patriotycznych, a także solowy występ uczennic szkoły. Na moment zawitaliśmy także do niebiańskich bram, by poobserwować przeprawę św. Piotra z legionistami, żołnierzami walczącymi na frontach II wojny światowej. Klucznik z niewzruszonym spokojem, cierpliwością i łaskawością wysłuchał swarliwych, głośnych czwartaków, dla wszystkich też znalazł miejsce na „niebiańskich polanach".

Apel Poległych po raz kolejny stał się doskonałą lekcją historii, po raz kolejny też „pamięć o tych, których nie ma" połączyła pokolenia we wspólnym hołdzie wartościom, którym Polegli dali świadectwo swoim życiem i śmiercią.

Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się do auli szkoły, by tam zapoznać się z biografiami kilkunastu osób poległych w czasie wojen oraz poznać "żywą historię" z relacji kombatantów i członków rodzin osób, które zginęły na frontach II wojny światowej i w obozach zagłady.

Apel Poległych prowadził: Grzegorz Gołczyński z III i. W części artystycznej udział wzięli: Ewa Piszczek oraz Maksymilian Brzyzek (2b), Izabela Bryja (2d), Alicja Luberda i Aleksandra Luberda (3d). Na werblach grali: Franciszek Sutor, Marek Greczek (3g) i Jakub Cudzich (2g).

 Murowane tablice ufundowali Państwo Anna i Kazimierz Wolscy oraz Państwo pragnący  zachować anonimowość.

 

  listpp.jpg


Poniżej  umieszczony został tekst przemówienie Pani Dyrektor Marii Kopeć 

 "...Czcigodny Księże Kardynale, Panie Kuratorze, Panie Starosto,

Szanowni Państwo, Droga Młodzieży,

chciałabym abyśmy dziś wszyscy podążali za wybranymi obrazami- wydarzeniami z historii, które były udziałem naszej społeczności szkolnej. Rok 1904 - powstaje nasza szkoła, mija zaledwie 10 lat nauki i wybucha I wojna światowa. Absolwenci zaledwie z trzech roczników i uczniowie zaciągają się do legionów albo zostają wcieleni do armii austriackiej. Przychodzą straszne wieści: uczniowie Latko, Łucki, Jachymiak i Skubisz zginęli, pozostaje ból i żal. 30 lipca 1915 r. zostaje odprawiona msza za ich dusze.

Ówczesny dyrektor Szkoły Pan Kazimierz Krotoski pisał:

„Nasza szkoła jako duchowa ich macierz odczuwa krwawy żal z utraty najlepszych swych synów, ale równocześnie dumna jest, że wychowała bohaterów, którzy czynem w tak młodym wieku dowiedli, że: Słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę.”

Dyrektor Krotoski obiecał: „Was, bohaterskich synów Podhala ta podhalańska macierz szkolna nie zapomni nigdy! Pamięć wasza i przykład wasz przetrwa tu wieki całe i pozostanie jako gwiazda przewodnia dla przyszłych pokoleń! To nasze skalne Podhale i to jego gimnazjum zdobędą się na to, by uwiecznić waszą pamięć marmurową tablicą w swych murach. Wasze nazwiska wyryte złotemi głoskami będą przy wejściu do gmachu głosiły waszym młodszym braciom miłość ku Ojczyźnie i obowiązek poświęcenia się za nią!”

Pod koniec I wojny zasadzono wokół szkoły 17 lip, po jednej dla każdego Poległego.

Szybko nadeszła następna zawierucha, wojna polsko-bolszewicka i kolejne ofiary. Realizując obietnice Dyrektora Krotoskiego, 22 maja 1922 roku, zostaje wmurowana tablica z 29 nazwiskami uczniów i absolwentów.

  Minęło zaledwie 17 lat i znów wojna, obozy zagłady, Las Katyński. Kolejni uczniowie, absolwenci i profesorowie nie wrócą już nigdy do szkoły. Potem trudne lata powojenne, represje władz komunistycznych wobec rodzin żołnierzy partyzantów i więźniów powodują, że o niektórych wydarzeniach a nawet o śmierci najbliższych bezpieczniej było nie mówić.  

Na początku lat sześćdziesiątych udało się zebrać informacje, pamiątki, dokumenty i w 1964 roku wmurowano II tablicę z 54 nazwiskami poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej. Pod tymi tablicami zaczęto przeprowadzać Apele Poległych.

Sześć lat temu po apelu podeszła do mnie Pani Danuta Bełtowska, która z nutka żalu powiedziała ze na tych tablicach są jej szwagrowie ale nie ma nazwiska Taty. Obiecałam wtedy ze pomyślę nad tym, obiecałam jako dyrektor szkoły. Rozmawiałam z nauczycielami historii, w międzyczasie zadzwonił ktoś inny z informacją o uczniu naszej szkoły, który zginął w Katyniu i Pan Jacek Waksmundzki zaczął szukać. Ku naszemu zdumieniu okazało się ze brakuje kilkunastu nazwisk.

Trzy lata temu na Apelu Poległych zaproponowałam rozpoczęcie działań pod wspólną nazwą „Zdążyć przed zapomnieniem”. Ta nazwa wiele mówi. Chcieliśmy, wykorzystując różne możliwości, przywrócić naszej pamięci nazwiska tych, którzy śmiercią swoją budowali niepodległość Polski. Były artykuły w prasie, na portalach internetowych, spotkania uczniów z kombatantami, lekcje pamięci. Pan Waksmundzki prowadził żmudne poszukiwania w elektronicznych zasobach udostępnianych przez IPN, w internetowych zasobach Yad Vashem, w archiwach wojskowych, rozmawiał z osobami kontaktującymi się ze szkołą po publikacjach naszych artykułów w lokalnych mediach. W efekcie Pan Jacek Waksmundzki odnalazł nazwiska: 11 poległych w latach 1914-1921, kolejnych 4 profesorów oraz 119 uczniów i absolwentów poległych w czasie walk lub pomordowanych w obozach zagłady podczas II wojny światowej. Pośród nich znalazło się 16-tu, którym przyznano najwyższe polskie odznaczenie wojskowe Order Virtuti Militari.

Łącznie naszej pamięci udało się przywrócić 134 postacie. Pozwólcie Państwo ze podam jako przykład trzy nazwiska:

Major Jerzy Łucki - Olimpijczyk z Saint Moritz, w 1928 roku reprezentant Polski w bobslejach, zaciągnął się do legionów jako uczeń w wieku 16 lat, w czasie II wojny światowej dowodził batalionem czołgów. Zginął na granicy z Rumunią odznaczony VM i KN.

Podpułkownik Wiktor Kaliciński - legionista odznaczony VM Polonia Restituta, członek kapituły przyznającej Krzyż Niepodległości, lekarz, anatomopatolog. To on, sześć godzin po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, wyjął jego serce. Zginął rozstrzelany w Katyniu.

Podpułkownik Emil Gruszecki – legionista, ułan, odznaczony orderem wojennym VM i KN, w czasie II wojny światowej był dowódcą V pułku artylerii kresowej w II Korpusie u Generała Andersa. Zginął w Loretto podczas bombardowania.

Wszystkie życiorysy, łącznie 215-tu osób, których nazwiska zostały uwiecznione na nowych tablicach budzą szacunek i skłaniają do refleksji. Dla nich Bóg, Honor, Ojczyzna były droższe niż życie!

Podczas rozmowy o planach dzisiejszej uroczystości Jego Eminencja Ksiądz Kardynał powiedział:„ długi trzeba spłacać”, pomyślałam wtedy: „i obietnic dotrzymywać”. Ufam ze w dniu dzisiejszym, choć w części, uda nam się spłacić dług i danej obietnicy dotrzymać. "

Dzień Niemiecki w Goszczu

Dzień Niemiecki został zorganizowany w naszej szkole po raz trzeci.

Do przygotowań ochoczo zgłosiła się niezwykle aktorko utalentowana grupa 3ADEI (opiekun prof. Jadwiga Leja), a tegoroczna edycja opatrzona została mottem: „ Burzymy stereotypy”.

Czy Polacy to rzeczywiście niestroniący od alkoholu cwaniacy hołdujący modzie dresowo-sandałowo-białoskarpetkowej? A czy Niemcy jadają jedynie jednogarnkowce (Eintopf), są do bólu punktualni i zorganizowani? Pytania te pobrzmiewały w skeczach przedstawiających w krzywym zwierciadle typową rodzinę polską i niemiecką.

Ponieważ statystyczny Polak chodzi do filharmonii raz na 130 lat, więc tym razem to filharmonia zawitała pod strzechę „Goszcza”; Ola Mozdyniewicz (skrzypce) oraz Ania Mróz (fortepian) wykonały „taniec niemiecki” W. A. Mozarta. Swoją wiedzą na temat Niemiec i Niemców mogła popisać się też publiczność w zorganizowanym quizie. Podsumowania całości dokonały Sabina Drożdż i Patrycja Jakubowska, które właśnie wróciły z wymiany młodzeżowej z Niemiec.

No i cóż stwierdzili naoczni świadkowie? Owszem nasi sąsiedzi są świetnie zorganizowani, ale z tą punktualnością różnie bywało. A niemieckie dziewczyny sa równie urodziwe i radosne jak Polki!

Aby samemu się przekonać co jest prawdą a co mitem, najlepiej wziąć udział w wymianie młodzieżowej organizowanej już od 15 lat przez naszą szkołę oraz naszego partnera - Gymnasium St. Konrad w Ravensburgu. Szczegółów udzielają germaniści. Zapisy do końca listopada.

Bardzo serdecznie dziękuję grupie 3ADEI w składzie: Karolina Chudzicka, Michał Curzydło, Justyna Dziga, Michał Foryt, Mariola Milaniak, Ola Mozdyniewicz, Ala Parzygnat, Marysia Pietrzak, Rafał Stechura, Magda Niedźwiecka, Kamil Musielak.

Dziękuję Wam za poświęcony czas i siły przy trzykrotnym przygotowywaniu „Dnia Niemieckiego w Goszczu”. Dziękuję za pomysłowość i poczucie humoru; praca z Wami to wielka przyjemność! Czy można w przyszłości liczyć na Wasze występy gościnne?  

mgr Jadwiga Leja

 

„Przeszłość - jest to dziś”

 11 oraz 12 października 2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach jubileuszu 100–lecia Bursy Gimnazjalnej oraz 20-lecia wznowienia działalności Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej.

Czwartek był dniem, w którym odbywały się wykłady poświęcone roli Bursy Gimnazjalnej w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz funkcjonowaniu szkolnictwa średniego na ziemiach polskich w XIX i pierwszej połowie XX wieku (wyniki swoich badań zaprezentowali m.in. mgr Katarzyna Drożdż, dr Andrzej Niedojadło, mgr Arkadiusz Stanisław Więch). Wszyscy biorący udział w konferencji mieli też możliwość zaznajomienia się z historią Burs Gimnazjalnych w Mielcu oraz Gorlicach (wykłady na ten temat wygłosili dr Krzysztof Haptaś oraz dr Olena Duć–Fajfer). Historia zaś nowotarskiej Bursy oraz jej wychowanków została przybliżona przez mgra Roberta Kowalskiego oraz mgra Jacka Waksmundzkiego.

W piątek miała miejsce kulminacja obchodów 100-lecia Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego. W tym dniu w auli naszej szkoły o godzinie 12.00 zgromadzili się działacze Towarzystwa oraz zaproszeni goście, między innymi burmistrz miasta Nowego Targu, delegacje powiatu oraz władz oświatowych, przedstawiciele duchowieństwa.

Po oficjalnych przemówieniach uczniowie klasy 2d, wspomagani przez Pawła Warasa (1d) oraz Paulinę Bizub (2e), a także kolegów z klasy 1b zaprezentowali program słowno – muzyczny pt. Dwa w jednym. Historia Bursy po góralsku. Jak się dowiedzieliśmy, historia bursy nierozerwalnie związana była z historią gimnazjum, a później liceum. Niemniej jednak, życie w bursie, a po wojnie internacie, choć podporządkowane wymogom stawianym przez liceum, miało swój własny rytm i swoje własne, niezapomniane miejsca (m. in. „izolatkę”, „uczelnię”, „kosmos”).

 Z kolei do tych dawnych, niezapomnianych a teraz już miejsc nie do poznania przeniosła byłych wychowanków bursy i internatu oraz działaczy TBG wystawa historyczna pt. Z dziejów Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone 1904 – 2012 .

W ciągu dwóch dni nie tylko poznaliśmy stuletnią historię Bursy Gimnazjalnej, przede wszystkim przekonaliśmy się o aktualności słów Cypriana Norwida: 

 Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej:

(...)

Nie jakieś tam coś, gdzieś,

Gdzie nigdy ludzie nie bywali!...

 

Rajd Szlakami Seweryna Goszczyńskiego

W ostatnim tygodniu września odbył się szkolny Rajd Szlakami Seweryna Goszczyńskiego, w którym uczestniczyły klasy 2A, 2F, 2G.

Celem rajdu było uczczenie pamięci o Patronie I LO oraz poznanie środowiska geograficznego i historycznego regionu.

S. Goszczyński (1801 – 1876) poeta i pisarz, uczestnik powstania listopadowego przybył do Łopusznej w 1832r. i spędził w dworze kilka miesięcy. Urzekła go dzika przyroda oraz wierzenia i zwyczaje górali łopuszańskich. W swoim dziele „Dziennik podróży do Tatrów” i „Sobótka” opisał Łopuszną i Gorce. Oczarowany był widokiem z Turbacza (zwanego Kluczki). Zaprzyjaźnił się z rodziną Tetmajerów.

Trasy rajdu prowadziły z Łopusznej w okolice Turbacza i na polanę Jankówki do Nowego Targu. Obejmowały ścieżki edukacyjne Gorczańskiego Parku Narodowego.

Wyjście na trasy oznakowane białym kwadratem z zielonym ukośnym paskiem rozpoczęliśmy z Zarębka Niżnego – węzłowego punktu szlaków. Klasa 2G poszła na polanę Jankówki. Z niewielkiej doliny Chłapkowego Potoku wyszliśmy na lokalny grzbiet górski z polaną Wysznią, gdzie często wędrował nasz Patron Szkoły – pierwszy turysta i odkrywca w literaturze polskiej Gorców. Duża część trasy biegnie przez buczynę karpacką z okazami sędziwych buków i jodeł. Atrakcyjne miejsca to polany: Biedowa Młaka z oczkami wodnymi oraz Wysznia z punktem widokowym na Tatry, Pieniny i Babią Górę. Osobliwością trasy jest ukryta w lesie okazała wychodnia skalna, osuwisko powstałe we fliszu karpackim. Zobaczyliśmy też Pucołowski Staw powstały w procesach osuwiskowych. Pięknym miejscem na trasie są Jankówki – polana o wybitnych walorach flory, fauny(widzieliśmy salamandrę plamistą) i krajobrazowych. Z trasy widać masyw Turbacza z Halą Długą, gdzie jest kulturowy wypas owiec. Zeszliśmy do doliny potoku Łopuszanka przez fragment rezerwatu puszczy karpackiej. Poznaliśmy działania związane z ochroną środowiska. Ostatnim punktem była „Gajówka Mikołaja”, gdzie zapoznaliśmy się z ekspozycją prezentującą walory środowiska geograficznego i historią Łopusznej.

Klasy 2A i 2F od „Gajówki Mikołaja” poszli na polanę Żubrowisko zwaną pierwotnie Chowańcowym Skolem. Obecna nazwa powstała w latach 50-tych XXw., kiedy w dolinie Łopusznej podjęto próbę introdukcji żubrów. Utworzono wówczas Gorczański Rezerwat Żubra obejmujący fragment puszczy karpackiej na południowym stoku Turbacza. Obszar rezerwatu był o powierzchni ok. 100ha.

W bezpośrednim sąsiedztwie powstał drewniany budynek strażniczówki. Próba hodowli żubrów zakończyła się niepowodzeniem (choroba zakaźna bydła). Na fundamentach dawnego magazynu paszy wybudowano w 2010r. wiatę edukacyjną z tablicami informacyjnymi Gorczańskiego PN. Z doliny Łopusznej przeszli w kierunku Turbacza, przez miejsca związane z historią II woj. św. i działalnością partyzantów w Gorcach. Na trasie znajduje się kilka miejsc widokowych na polanach: Świnie Czoło, Bukowina Waksmundzka, Świderowa i Długie Młaki. W kierunku północnym i wschodnim widać masyw Turbacza z Halą Długą, grzbiet Kiczory i polanę Wyszniej zamykającą od wschodu dolinę Łopusznej. W kierunku południowym widać Tatry, Pieniny i Magurę Spiską oraz rozległą kotlinę Orawsko-Nowotarską. Trasę rajdu zakończyli w Nowym Targu.

Organizatorami rajdu byli prof. M. Czyż i prof. W. Tischner.

 

2011/2012

Michał Żebrowski w Goszczu!

Dyrektor Maria Kopeć powitała wszystkich i zaczęło się!

Sympatyczny dialog międzypokoleniowy nawiązał się od pierwszego momentu. Młodzież stawiała pytania o dokonania teatralne i role filmowe, a znany aktor odpowiadał chętnie, błyskotliwie i z poczuciem humoru. 
Owacje wywoływały jego wypowiedzi, które wręcz stawały się miniteatrem. Michał Żebrowski potrafił w jednej chwili po aktorsku ustawić głos, gest i mimikę! Młodzież miała okazję zobaczyć co to znaczy „być postacią” i „grać postać”. 
Sympatyczny pan Michał w mgnieniu oka potrafił zmienić się w przerażającego króla Makbeta, którego gromki głos wstrząsnął korytarzami Szkoły. A słuchacze zdrętwieli… Majstersztykiem było tworzenie iluzji teatru przy pomocy zaledwie „urzędowej” szklanki i butelki z wodą oraz trzech schodów auli szkolnej. 
Zdjęcia, autografy, serdeczności zakończyły spotkanie z aktorem, w którym zobaczyliśmy nie tyle celebrytę, ile wspaniałego, serdecznego człowieka. I przystojnego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kręci się świat, cofa się czas... Romantyzm wita nas!

Zarówno uczeń i jak nauczyciel, 7 marca mógł cofnąć się w czasie o paręset lat. Atrakcję tę zafundowali uczniowie klasy II a (o profilu matematyczno-fizycznym!) z prof. Teresą Paśko, organizując w auli licealnej  muzeum romantyzmu.

Profesorów i uczniów kuszono pysznym, staropolskim bigosem, a trzecioklasiści, zmagający się tego dnia z próbną maturą z matematyki, częstowani byli tradycyjną, aromatyczną kawą.

Nie zabrakło również straganu z pamiątkami romantycznymi, gdzie każdy mógł wylosować takie skarby, jak: „łzy czyste, rzęsiste Adama Mickiewicza”, „kawałek żółtej kamizelki Wertera”, „dubeltówkę Soplicy” czy posłuchać „echa rogu Wojskiego”.

Oprócz tego można było przebyć wspaniałą wędrówkę po romantycznych ogrodach, dowiedzieć się ciekawostek o epistolografii epoki, czy poczytać wydania specjalnej gazety „Głos Soplicowa” z wielu lat.

Kusiła możliwość sfotografowania się z bolończykiem- psem Telimeny z „Pana Tadeusza” czy nawet samym Cyprianem Kamilem Norwidem.

Chętnych nie brakowało.

 

 "Wesele" w Goszczu

10 lutego 2012r. na deskach sceny szkolnej miała miejsce premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji pani prof. Katarzyny Żmudy .
Wybrane fragmenty aktu I i III przybliżyły bohaterów dramatu.
Aktorzy świetnie wywiązali się ze swoich zadań dając wspaniałe i niezapomniane popisy swoich możliwości.

W przedstawieniu wystąpili: Karolina Leśniak jako dostojna Radczyni, Monika Małecka – wygadana Klimina, Urszula Nędza –poetyczna Rachela, Magdalena Pawlica – naiwna Panna Młoda, Ilona Sołtys – rezolutna Haneczka, Andrzej Adamczyk – dynamiczny Jasiek, Tomasz Jachymiak – cyniczny Dziennikarz, Szymon Kowalczyk – zawzięty Czepiec, Adrian Leja –szczęśliwy Pan Młody, Bartłomiej Ligęza –zatroskany Gospodarz, Daniel Sąsiadek – przerażający Chochoł, Jakub Szewczyk – uwodzicielski Poeta.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół w składzie: Justyna Poniedziałek, Magdalena Strama, Małgorzata Stoch.

Po przedstawieniu publiczność wspólnie z aktorami odśpiewała „ A jak będzie słońce i pogoda” i „Miałeś chamie złoty róg”.

 


Rapowana Niepodległość

 W listopadzie 2011r. Dzień Niepodległości w naszym Liceum świętowaliśmy, biorąc udział w trochę nietypowej akademii.

Występ prowadziła brawurowo Kinga Jurkowska z 2a.

Na akademię składały się:

instalacja (sztuka konceptualna) na temat wartości niepodległości objaśniana ze swadą przez Michała Skwarka z 3a

występ rapera Kuby Nowaka  3g, który w mini-koncercie zaprezentował 3 piosenki entuzjastycznie przyjęte przez widownię. Tematami ich były wartości wpisane w nasze ślubowanie: Prawda, Dobro i Piękno

interesujący wykład p. prof. L. Figiel dotyczący tychże, a połączonych z interpretacją treści zakodowanych  w Sztandarze Naszej Szkoły

uczczenie Sztandaru Szkoły z ceremoniałem komend przeprowadzonym uroczyście przez Karola Karpierza z 3a.

 Akademię przygotowały prof. Ludmiła Figiel i prof. Teresa Paśko.

Występ został zarejestrowany kamerą przez Macieja Stopkę-Studenckiego z 2g , można go w obejrzeć w internecie.


 

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS 

01.12.2011r. w naszej szkole odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca problemu walki z AIDS.

Uczniowie klasy II i pod czujnym okiem pani prof. Jagny Dziedzic wykonali postery , które poruszały wiele problemów dotyczących zarówno walki z AIDS jak również budowy i sposobów przenoszenia się wirusa HIV.

Grzegorz Gołczyński i Szymon Dziwisz przygotowali prezentację , dzięki której uczniowie mogli lepiej poznać specyfikę jednego z najgroźniejszych wirusów , jakie atakują ludzki organizm , sposoby zapobiegania rozprzestrzeniania się HIV, jak również metody walki z AIDS. Prezentacja odbyła się w szkolnej auli. Wzięły w niej udział klasy I i II oraz część klas III.

Cała akcja miała unaocznić nam, że zakażenie wirusem HIV może dotknąć każdego z nas a nie tylko osoby z grup wysokiego ryzyka. Liczba zachorowań na AIDS cały czas rośnie a świadomość zagrożenia u naszych rodaków jest wręcz znikoma.

Zróbmy , ile się da , dopóki nie jest za późno...


 

XXXXIII Rajd Nocny Szlakami Partyzantów Gorczańskich

   W dniu (a właściwie w nocy) z 28 na 29 października odbył się już po raz 43 coroczny rajd Szlakami Partyzantów Gorczańskich, organizowany przez I LO im. S. Goszczyńskiego we współpracy z Panem Adamem Jachymiakiem – przewodnikiem beskidzkim, wieloletnim uczestnikiem tej imprezy.

W tym roku w rajdzie uczestniczyli:  ponad 50 osobowa grupa młodzieży z I LO, uczniowie liceum o profilu wojskowym oraz dzieci ze szkoły nr 6.

Oprócz tradycyjnej modlitwy i zapalenia zniczy na symbolicznych grobach: katyńskim przy kaplicy papieskiej, Albiny Białoń na Hali Długiej oraz „Ponurego” na polanie Wachowej, młodzież mogła również poznać „na własnej skórze” trudy życia partyzanckiego.

Zanim wyruszono na trasę, na spotkaniu w „goprówce” pod Długą Polaną prelekcję o partyzantce na Podhalu wygłosił P. Dawid Golik z IPN.

Nowością imprezy było przydzielenie zadań, które uczestnicy mieli wykonać na trasie rajdu m.in. ominąć posterunki niemieckie dostarczyć partyzantom skrzynkę z amunicją, meldunek oraz broń. Po zapaleniu zniczy oraz w „miarę udanym” wykonaniu zadań, na polanie Wachowej, przy ognisku zakończono rajd (wspólnie z partyzantami i Niemcami), a następnie już bez przeszkód uczestnicy dotarli do „goprówki” pod Długą Polaną.

Szczególne podziękowania za pomysł na taką formułę rajdu (mamy nadzieję na utrzymanie jej na przyszłość) należą się Magdzie ps. „Stokrotka”, sponsorowi ogniska (prywatnie Tata Magdy), całej grupie SRH Błyskawica i „21 infanterie regiment” .
Organizatorami i opiekunami rajdu byli profesorowie: mgr Wojciech Tischner, mgr Jacek Waksmundzki, mgr Paweł Rozmus.


 
 • „Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad
 • wraca dziś pamięć o tych, których nie ma...”

 

Apel Poległych w I LO im. S. Goszczyńskiego

   27 listopada 2011 r. uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych i oświatowych, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Inwalidów Rzeczypospolitej Polskiej, a przede wszystkim Rodziny poległych Profesorów i Uczniów spotkali się, by oddać hołd tym, „którzy cierpieniem i śmiercią okupili wolność Polski”.

  W ten jeden dzień w roku wybrzmiewają Ich nazwiska jeszcze raz, w tym szczególnym dniu obiecujemy „zachować pamięć o czynach”, ale też swoją obecnością i postawą dajemy świadectwo, że Ich „ofiara nie była daremna”.

  Podniosły charakter uroczystości podkreślił doniosły dźwięk werbli, wspólne odśpiewanie przez zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów liceum pieśni patriotycznych, a także solowy występ uczennic szkoły. Atmosferę czasów okupacji przybliżył nam wiersz Tadeusza Gajcego pt. „Miłość bez jutra”, zaś o trudnej, skrywanej i długo zabronionej historii przypomniała nam jedna z zaproszonych osób, recytując wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Guziki”.

  Apel Poległych po raz kolejny stał się doskonałą lekcją historii, po raz kolejny też „pamięć o tych, których nie ma” połączyła pokolenia we wspólnym hołdzie wartościom, którym Polegli dali świadectwo swoim życiem i śmiercią.

  Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas „d” i „g” oraz profesorów: mgr M. Ciężobkę, mgr D. Żmudę mgr G. Klaga. 
Apel poprowadzili: Jakub Stojek, Gabriel Jędrol i Karol Poręba. W części artystycznej udział wzięły: Joanna Jarosz oraz Alicja Luberda i Aleksandra Luberda. Na werblach grali: Dawid Wirmański, Franciszek Sutor, Marek Greczek i Jakub Cudzich.

 


24.X.2011 roku w auli szkoły odbył się

 

wykład  Pana Profesora Jerzego Vetulaniego

z neurofizjologii pt. "Dlaczego myślimy".

W wykładzie uczestniczyły klasy biologiczne.

Pan Jerzy Vetulani to profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog biochemik, członek licznych towarzystw naukowych m.in. Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności , autor wielu ważnych odkryć z zakresu psychofarmakologii oraz ponad dwustu prac badawczych o międzynarodowym zasięgu znany nie tylko jako jeden z najwybitniejszych w swojej dziedzinie uczonych na świecie , ale również jako utalentowany i rozchwytywany dydaktyk i popularyzator nauki. Jego wizerunku dopełniają zamiłowania artystyczne i aktywność polityczno społeczna zwłaszcza na terenie i na rzecz rodzinnego Krakowa.


 

 

Dzień Niemiecki w Goszczu
 
 • Hottentottenstottentrottelmutterbeutenlattenwittenkofferattentattentater
 • czyli
 • Język niemiecki jest prosty!

   Z okazji 21. rocznicy zjednoczenia Niemiec grupa 2adei pod czułą opieką Pani Prof.Jadwigi Leji i Pana Prof. Leszka Ciężobki zorganizowała uroczystość, w której nie zabrakło zarówno powagi, jak i śmiechu.

 Na początku Pan Ciężobka przybliżył nam historię zjednoczenia Niemiec,
a rangę tego wystąpienia podkreśliły Magda Niedźwiecka (altówka) i Marysia Pietrzak (flet poprzeczny) wykonując „Arię na strunie G” Jana Sebastiana Bacha.

Michał Foryt ze swoim wykładem na temat przestępczości wśród plemienia Hotten Tottów rozbawił wszystkich do łez, podobnie jak przedstawienie pt. Film pruski, czyli „Konigen Śnieżka.” W wykonaniu grupy 2 adei.

Nie zabrakło też quizu językowego, który udowodnił nam jak „prosty” jest język niemiecki (np. Czy wiedzieliście, co znaczy Kuddelmuddel – bałagan, Plumpsko – latryna?). A czy obudziliście się kiedyś z przeświadczeniem, że jesteście Niemcami i nazywacie się…..no właśnie, jak? A jak nazywali by się nasi profesorowie? Niemieckie wcielenia naszych profesorów przedstawili prowadzący: Hans Watychowicz i Lukas Skupień. Biorąc pod uwagę ksywkę naszej szkoły, najbardziej odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu okazał się Pan Prof. Jan Gil – Herr Hans Gimpel.


 

10  października miała miejsce w auli szkolnej ustna obrona prac badawczych w ramach pierwszego etapu XLI Olimpiady Biologicznej.

Prace badawcze prezentowali uczniowie klas: 3b  oraz 3i  w obecności dyrekcji, nauczycieli biologii i uczniów klas pierwszych biologiczno- chemicznych.

Bartek Ligęza z klasy 3b (opiekun mgr K. Janczura) przedstawił pracę na temat " Analiza wpływu rodzaju podłoża, temperatury, oświetlenia i wilgotności na rozwój rozłożka czerniejącego oraz porównanie wpływu środków pleśniobójczych na rozwój grzybni".

Małgorzata Topór z klasy 3b (opiekun mgr K. Janczura) zaprezentowała pracę :  " Wpływ związków eterycznych na rozwój nasion, wzrost siewek i syntezę chlorofilu pieprzycy siewnej"

Anna Róg z klasy 3i (opiekun mgr J. Dziedzic) przedstawiła wyniki pracy :  "Wpływ wybranych czynników środowiskowych na wzrost ślimaka fulica"

Magdalena Dziurka z klasy 2i (opiekun mgr J. Dziedzic) omówiła: " Wpływ niektórych substancji i zmian pogody na zachowanie pszczoły miodnej"

Uczniowie prezentujący prace byli doskonale przygotowani, ich wypowiedzi merytoryczne i ciekawe.

Wrażenie na słuchaczach wywarło  zliczenie 2800 ziaren pieprzycy siewnej, hodowla 60 olbrzymich ślimaków czy spędzenie miesiąca czasu na polanach gorczańskich w celu  obserwacji dziewięćsiła.

Obrona prac badawczych  to wspaniała lekcja biologii .
 2010/2011


 
Dzień Luzu Szkolnego
 

 15 czerwca odbył się Dzień Luzu Szkolnego organizowany przez Samorząd Uczniowski.

Atrakcje zapewnione uczniom uczyniły ten dzień innym niż wszystkie. Frekwencja była godna pochwały.

Kurs tańca towarzyskiego przyciągnął wielu chętnych, inni zaś z przyjemnością brali udział w meczach towarzyskich. Być może było to spowodowane chęcią pokonania profesorów choć w jednej dziedzinie.

Także koncerty zwabiły liczne grono miłośników muzyki.

Atmosfera tego wyjątkowego dnia była niepowtarzalna – wszyscy bawili się fenomenalnie!


 

Debata młodzieży naszej szkoły z Panem Wojewodą Małopolski - Stanisławem Kracikiem

    24.03.2011 odbyła się debata młodzieży naszej szkoły z Panem Wojewodą Małopolski - Stanisławem Kracikiem na temat samorządności.

Pan Wojewoda odpowiadał na pytania o budżet województwa, kompetencje wojewody, etykę pracy posła i samorządowca. Podkreślił, że praca w samorządzie to praca na rzecz mieszkańców a nie dla własnego interesu. Duże emocje wzbudził temat budowy dalszej części "zakopianki" oraz fakt "wypuszczania" przez wyższe uczelnie potencjalnych bezrobotnych.

Nasz Gość uchylił rąbka tajemnicy jak skutecznie zarządzać miastem   (przykład Niepołomnic).

Doceniając zaangażowanie i dociekliwość młodzieży Pan Wojewoda zaproponował aby kierowali się zasadą: " Nie zastanawiaj się do ilu firm wyślesz swoje cv, ale ile osób zatrudnisz". 

Koncert Big Bandu

W czwartek 24 lutego 2011 przemęczeni nauką i zestresowani zbliżającym się egzaminem maturalnym, uczniowie klas trzecich mieli okazję wysłuchać „relaksacyjnego” koncertu Big Bandu Nowotarskiej Szkoły Muzycznej.

Orkiestra Pani Marty Łapczyńskiej mistrzowsko zaprezentowała najpopularniejsze utwory muzyczne, a motyw z filmu „Różowa Pantera” spotkał się z owacjami na stojąco.

Koncert był swoistą ucztą nie tylko dla uszu – każdy utwór zagrany był perfekcyjnie, ale również dla oczu, gdyż pani dyrygent Marta Łapczyńska każdą zagraną nutkę odzwierciedlała ruchami własnego ciała. Godnym podziwu była również lekkość, z jaką muzyka wydobywała się z instrumentów muzycznych.

A wszystko to dzięki Pani Dyrektor Marii Kopeć, która tym koncertem postanowiła nie tylko podarować maturzystom chwilę wytchnienia, ale przede wszystkim podziękować uczniom klas trzecich za godne reprezentowanie szkoły na Balu Maturalnym i przepiękne wykonanie poloneza.


 
17 grudnia 2010 roku tj. piątek odbył się Jubileusz  150. rocznicy urodzin dra Jana Bednarskiego.

Organizatorami jubileuszu byli: Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu i I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.


Program uroczystości:

Aula I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu:

* godz. 14.00 Otwarcie uroczystości
* godz. 14.10 Program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów I LO im. Seweryna Goszczyńskiego
* godz. 14.30 Sesja popularno-naukowa pt. Dr. Jan Bednarski. Lekarz, społecznik i budziciel polskości:

- mgr Maciej Motor Grelok (Związek Podhalan), Doktor Jan Bednarski z Bystrej Podhalańskiej, regionalista góralski z krwi i kości;

- dr Jerzy M. Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie), Jan Bednarski (1860-1926). Podhalański lekarz, poseł, działacz, starosta spisko-orawski;
- mgr Robert Kowalski (PTH o/Nowy Targ), Działalność oświatowa dr Jana Bednarskiego;
- mgr Jerzy Kolaska (TBG), Dziedzictwo Bednarskiego - działalność Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej po reaktywacji.


Kiermasz Świąteczny

  W dzień Świętego Mikołaja tj.6 grudnia w naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz świąteczny. Można było zakupić kartki świąteczne wykonane własnoręcznie przez uczniów, sianko pod stół wigilijny oraz różne słodkie domowe wypieki. W tym samym dniu został również zorganizowany kiermasz potraw włoskich. Udało się zebrać ponad 600zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na cel misyjny, a dokładniej na szkołę podstawową w Kouande(Benin-Afryka), którą objęliśmy duchową i materialną troską a także na Dom Pomocy Społecznej w Zaskalu.  Akcja została zorganizowana przez uczniów klasy 2g z wychowawczynią p. mgr M. Smreczyńską, samorząd szkolny oraz przez osoby działające w szkolnym wolontariacie pod opieką p. mgr W.Grzybka.


spektakl  "Pociąg do Europy"

 16 XI, z okazji Święta  Niepodległości teatr uczniowski naszego Liceum przedstawił spektakl  "Pociąg do Europy" .

 W symbolicznym wagonie kolejowym można było spotkać Polaków, Rosjan, Niemców, Anglików i Włochów (patrz języki nauczania w naszej szkole!). Podróżni przedstawiali sobą różne grupy społeczne (ksiądz, góralka, bizneswomen, sportowiec itp.) i rozmaite poglądy (euroentuzjasta, katolik, eurosceptyk,  antysemita itp.). Dyskusja polityczno- światopoglądowa (Chiny, in vitro, itd.) została przerwana przez atak terrorystów.

Na szczęście dwa anioły ("góralski" i "nowoczesny") załagodziły sytuację.

Publiczność miała okazję się pośmiać, wystraszyć, a także pomyśleć o trudnych wyzwaniach współczesności. 

Spektakl ułożyły i wyreżyserowały: pani profesor L. Figiel oraz pani profesor T. Paśko.

Przedstawienie zostało także zaprezentowane Rodzicom w dniu wywiadówki.

 

Apel Poległych.

Tradycyjnie, jak co roku, w przeddzień Wszystkich Świętych 28 X 2010 w naszej szkole odbył się Apel Poległych.

            Odświętnie ubrana młodzież spotkała się pod Tablicami Pamiątkowymi z zaproszonymi gośćmi. Byli to między innymi: Rodziny poległych profesorów i uczniów, wicestarosta Maciej Jachymiak, burmistrz Nowego Targu Maciej Fryźlewicz, prorektor PPWSZ dr Anna Mlekodaj, przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych więźniów politycznych, Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz przedstawiciele duchowieństwa.

            Podczas części oficjalnej odczytano listę poległych, odśpiewano hymny: państwowy i szkolny, złożono kwiaty pod Tablicami Pamiątkowymi.

            W tym roku Apel Poległych (pod opieką prof. Bogdany Kumeli) przygotowała klasa Ig. Przywitała gości Paulina Magierska z Ig. Uroczystość poprowadzili: Jakub Stojek z Ig, Jan Watychowicz z IId. Na werblach zagrali Marek Greczek z Ig, Franciszek Sutor z Ig.

W organizacji pomagali: Daniela Szumal z Ig, Irena Diadkowiec z Ig, Patrycja Kaczmarczyk z Ig, Angelika Łojek z Ig, Anna Mrugała z Ig, Dorota Posmyk z Ig, Marta Mroszczak z Ig, Maciej Lichaj z Ig, Michał Pyzowski z Ig.

            W części artystycznej z gardeł ponad 300 osób (zaproszonych gości i uczniów klas pierwszych) wydobyły się słowa pieśni patriotycznych („Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Deszcz jesienny, deszcz”) i odbiły się echem po szkolnych korytarzach.   Nad oprawą muzyczną uroczystości czuwała prof. Dorota Żmuda.

Druga część uroczystości odbyła się w Auli Szkoły. Zostały odczytane 3 biogramy poległych przygotowane przez p. Jacka Waksmundzkiego. Pani dyrektor Maria Kopeć poinformowała, że w przyszłym roku zostanie wmurowana trzecia tablica poświęcona poległym.

O historii Apeli Poległych będzie można przeczytać w Almanachu Nowotarskim, który ukaże się 5 XI tego roku. Autorem tego artykułu jest nauczyciel historii w I LO p. Jacek Waksmundzki. On też przygotowuję książkę, w której znajdą się biogramy poległych. Wydanie publikacji planowane jest na rok 2014, kiedy to odbędą się uroczystości 110 -lecia szkoły. 

  Zdjęcia z Apelu 


 "Dzień Niemiecki w Goszczu".

 W tym roku, dokładnie 3. października 2010 przypada 20 rocznica zjednoczenia Niemiec. Z tej okazji germaniści oraz młodzież naszego liceum postanowiła zorganizować "Dzień Niemiecki w Goszczu".

Licealiści przygotowai wystawę plastyczną obejmującą następujące zagadnienia:
- Historia zjednoczenia Niemiec (Kamil Musielak,Michał Curzydło, prof. Jadwiga Leja)
- Fotografii czar - unikatowe zdjęcia niemieckich miast (1fh, rozszerz. niem., prof. Barbara Zapiórkowska)
- Sławni Niemcy w anegdocie (Mariola Milaniak, Alicja Parzygnat, prof. Jadwiga Leja)
- Wymiana polsko-niemiecka w obiektywie uczniów (Natalia Waras, Andrzej Jachymiak, Ola Budzyk, prof. Leszek Ciężobka)
- Oktoberfest (Justyna Chrobak, Dominika Górka, Magda Mrozowska, Monika Jędrol, prof. K. Jarząbek)

Obchody ruszyły pełną parą na trzeciej lekcji, kiedy to rozpoczął się konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych dla klas pierwszych, przygotowany przez prof. Leszka Ciężobkę, prowadzony przez niezrównanych konferansjerów: Jasia Watychowicza z kl. 2d i Darka Stopkę z kl. 3F.
Pytania obejmowały zagadnienia z geografii, sportu, sztuki, języka i dla rozluźnienia pytania - niespodzianki.

 • Zanim zawodnicy stanęli w szranki, atmosferę rozgrzali śpiewem mistrzowie estrady, przygotowani przez prof. Ewę Papierz-Łapsa:
 • 1. Magda Dziurka 1i, Jolanta Murzydło 1i oraz Magda Niedźwiecka 1i -piosenka 99 Luftballons (Nena)
 • 2. Tomasz Chęciński 1d, Dawid Gaweł 1i - utwór Mambo(Herbert Gronemeyer)
 • 3. Joanna Jarosz 1d, Alicja Luberda 1d, Aleksandra Luberda 1d - "Ich bin ich" (Rosenstolz)

Artyści pokazali niezwykły kunszt, publiczność szalała, głośniki z przegrzania odmówiły kilkakrotnie posłuszeństwa, ale jak mówi niemieckie porzekadło "Ende gut, alles gut" ("Wszystko dobre, co się dobrze kończy") i w koncu udało się okiełzać technikę i wykonawcy przy niezwykłym aplauzie zaprezentowali swoje wersje znanych niemieckich piosenek popowych.

 • Na pytania zadawane w formie multimedialnej odpowiadały dwie drużyny, gorąco dopingowane przez publiczność:
 • Drużyna nr 1: Magda Ligęza, Aneta Kojs, Szymon Dziwisz, Maciek Kram, Dominik Olcoń, Michał Foryt, Tomasz Brandys -wszyscy z kl.1e
 • Drużyna nr 2: Ala Łopata 1d, Tadeusz Ligas 1e, Dawid Jandura 1d, Danuta Plewa 1d, Marzena Mrożek 1i, Aneta Szwajnos 1d, Mariola Milaniak 1d
 • Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany i obydwie drużyny zdobyły po 25 punktów.

 •  Druga tura konkursu przeznaczona była dla klas drugich, więc i pytania, przygotowane przez prof. Leszka Ciężobkę okazały się trudniejsze. Niemniej obydwie drużyny zaskakiwały i publiczność i jury swoją rozległą wiedzą.
 • Skład drużyn:
 • Drużyna nr 1: Anna Krupa, Andrzej Chowaniec, Marcian Tkaczyk, Bartłomiej Ligęza Anita Pilch - z klasy 2b
 • Drużyna nr 2: Daria Krauzowicz, Iwona Cichoń, Natalia Chlebek, Maciej Madeja, Aleksander Skalski - z klasy 2f
 • Drużyna nr 1 zdobyła 16 punktów, drużyna nr 2 uzyskała 13 punktów.

 Pomiędzy poszczególnymi turami konkursu jury przeprowadziło degustację typowo niemieckiego specjału sałatki ziemniaczanej czyli "Kartoffelsalat".

 • W tej konkurencji startowały trzy sałatki:
 • 1. "a'la 1f "(praca zbiorowa klasy 1f)
 • 2. "schon wieder 1f" (praca zbiorowa 1f)
 • 3. "a'la Bartek" (Bartek Ligęza, 2b)
Jury znalazło się w nielada kłopocie, albowiem wszystkie sałatki smakowały AUSGEZEICHNET !!! , wszystkim autorom ziemniaczanego „nieba w gębie” przyznano I miejsce.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, uczestnikom koncertu, autorom sałatek, autorom wystawy plastycznej, konferansjerom oraz publiczności za wysoki poziom wiedzy, doznania artystyczne i niepowtarzalną atmosferę tego dnia.


 Dzień KEN

15 X 2010 r. w auli szkolnej odbyła się akademia z okazji, przypadającego dzień wcześniej, Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

   Uczniowie klasy 2i wraz z Kabaretem Cioci Marysi zaprosili wszystkich zebranych na Podróż szlakami licealisty. W takcie tej podróży zawitaliśmy do klasy pierwszej, gdzie poznaliśmy smak „pierwszej miłości”. W drugiej klasie uczestniczyliśmy w wywiadówce, której głównym bohaterem był rodzic ucznia, pan Kucias. Zaś w trzeciej klasie trzymaliśmy kciuki za kolegę Dzwońca usilnie próbującego ukończyć szkołę.
   Ważnym punktem tej akademii była piosenka Do Goszcza go, go, go or no, no, no? [kto by spamiętał...], której mistrzowskie wykonanie wokalno-taneczne zaowocowało bisem w  trakcie trzeciego, nieplanowanego i wyżebranego u Dyrekcji występu (za co Dyrekcji dziękujemy).
   Akademię zakończyły „miłe słowa” uczniów podszywających się pod nauczycieli.
    Głos zabrał również Przewodniczący Szkoły, który przypomniał
o wielowymiarowości zawodu nauczyciela. 

 Opiekę nad uczniami sprawowali  mgr M. Ciężobka oraz mgr G. Klag.


 

 23 września - Rajd Szlakami Seweryna Goszczyńskiego.

     Organizatorami rajdu byli: pani prof. M. Czyż, pani prof. W. Domałacna -Teper oraz pan v- ce dyrektor W. Tischner.

W rajdzie wzięły udział klasy 2i, 2e, 1g.

    Wyjechaliśmy spod szkoły busem do Łopusznej, skąd mieliśmy się udać na Turbacz. Po drodze mieliśmy okazję zwiedzić świeżo odrestaurowaną gajówkę Mikołaja nazwaną na cześć gajowego Mikołaja Kostkina, który został zamordowany podczas przyłapania na gorącym uczynku złodziei drzewa. Idąc bardzo wygodnym tempem mogliśmy podziwiać leśne piękno jak również integrować się w rozmowie.

Edukacja była ważnym elementem wędrówki. Na I przystanku, na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego poznaliśmy gatunki fauny i flory występujących na tym obszarze. Następnie mieliśmy okazję odpocząć na polanie Żubrowiskowej, gdzie ponad 50 lat temu znajdowały się magazyny z paszą dla żubrów. W dalszym etapie podróży poznaliśmy historię naszego patrona jak również historie postaci związanych z tym terenem.

Samo zejście z gór, które mogłoby wydawać się już oczywistą łatwością przyniosło nam kontuzję koleżanki. Na szczęście nic nikomu się nie stało, gdyż zainterweniował GOPR. Rajd zakończył się na Kowańcu.


 Wizyta Ks. Biskupa Józefa Guzdka

W dniu 17 września mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Ks. Biskupa Józefa Guzdka w ramach wizytacji kanonicznej parafii NSPJ.

Spotkanie odbyło się w auli. Rozpoczęliśmy pieśnią „Bądź pozdrowiony gościu nasz” w wykonaniu kl. II „c”. W tym czasie Ksiądz Biskup przywitał się osobiście z częścią zgromadzonych uczniów zamieniając z nimi kilka zdań. Następnie oficjalnego rozpoczęcia dokonała Pani Dyrektor, po którym zaprezentowano dawną i współczesną historię szkoły wraz z osiągnięciami i znanymi absolwentami.

Po zakończeniu powitania głos zabrał nasz czcigodny gość, który w swoim przemówieniu odwołał się do dwóch wybitnych absolwentów tej szkoły – ks. J. Tischnera i ks. kard. S. Dziwisza. Dalej zachęcał nas do wytrwałej pracy i kształtowania sumień, zaś profesorów do ciągłego podnoszenia nam poprzeczki i wspierania nas w dążeniu do wyznaczonych celów, przy tym opowiadając wiele anegdot ze swojego młodzieńczego życia. Wspomniał również, żebyśmy nie bali się zadawać pytań , które nas nurtują , gdyż: „nie ma głupich pytań – są jedynie głupie odpowiedzi”.

Na koniec Ks. Biskup udzielił nam pasterskiego błogosławieństwa.  


2009/2010 


 
Benefis profesorów i dyrektorów - "Pilchusia i Ciapek"

 Tuż przed wakacjami, 19 czerwca 2010 r. po raz pierwszy w dziejach naszej Szkoły, odbył się benefis dawnych profesorów i dyrektorów:
Marii Pilch, Stanisława Żygadły i Ryszarda Szymaszka zorganizowany przez absolwentów sprzed 35 i 36 lat.

 Legendę swoich nauczycieli przypomnieli twórcy kabaretu „Kotek” – Stanisław Apostoł i Wojciech Różański, na „fotoobrazach” utrwalił ją Janusz Krupiński – pomysłodawca projektu, dziś profesor ASP.

Dzięki wsparciu działającej w TBG Mirosławie Czyż została wydana publikacja „Pilchusia i Ciapek – nasi profesorowie”.

W czasie spotkania publiczność szczelnie zapełniająca aulę szkolną mogła wysłuchać wspomnień swoich Nauczycieli, a także oceniać odpowiedzi na bardzo trudne pytania, szczególnie te zadane przez prof. dr. hab. Władysława Dąbrowskiego Ryszardowi Szymaszkowi.

Część nieoficjalna benefisu miała miejsce podczas wieczornego spotkania absolwentów. 

 Link do zdjęć z imprezy


 

Spotkanie ks. prof. Michałem Hellerem. 

„Jesteśmy zbudowani z gliny Wszechświata” 

   We wtorek, 8 czerwca 2010r. mieliśmy wyjątkową przyjemność wysłuchania wykładu i porozmawiania z najwybitniejszym polskim kosmologiem ks. prof. Michałem Hellerem.

Ks. Profesor zajmująco i zrozumiale dla laików omówił efekt rozszerzania się Wszechświata, a potem długo i wyczerpująco odpowiadał na nasze pytania. Dowiedzieliśmy się, że aby móc studiować filozofię przyrody ( zamiast proponowanej przez biskupa pedagogiki) wówczas wikary ks. Michał musiał poprawnie odpowiedzieć na trzy pytania: co oznacza skrót MHz, jaki jest wzór na energię w fizyce i czy mówi po angielsku. Dzięki trafnym odpowiedziom nauka polska i światowa zyskała niezwykłego uczonego, który nadal ceni słowa: „nie wiem”, bo dają one możliwość podjęcia trudu poszukiwania odpowiedzi na pytania, i nadal z entuzjazmem mówi, że „nauka jest piękna i fascynująca”.

Ks. profesor Michał Heller rozmawiał z nami łącząc dowcip z powagą, uczone wywody przeplatając anegdotami. Przyjechał do naszej Szkoły „spotkać się z Józkiem” – ks. prof. Józefem Tischnerem, naszym duchowym patronem i… aby nas zachęcić do myślenia. Opowiadał o tym, że prawdziwa nauka i prawdziwa wiara nigdy nie mogą być ze sobą w konflikcie, że dziś duszę można opisać jako program komputerowy (software), a akt stworzenia, zgodnie z teologią ewolucyjną, jest procesem dynamicznym . Przestrzegł przed mediami, które propagują rozwój ignorancji nauki, odciął się krótkim określeniem Ufo : ”wielka bzdura” od niby-wiedzy, a także opowiedział o grzechu antropomorfizowania w oglądzie Wszechświata.

Nasz gość, laureat Nagrody Tempeltona w r. 2008, dyrektor Centrum Kopernika badań Interdyscyplinarnych zachęcił nas do słuchania podczas roku akademickiego, co środę o godz. 18.00 wykładów Centrum na stronie http://www.copernicuscenter.edu.pl/. Zainteresowanym polecił książkę George’a Gamowa Pan Tompkinns w krainie czarów.

Dziękujemy jeszcze raz za możliwość spotkania z Księdzem Profesorem, mamy nadzieję, że ponownie odwiedzi mury naszej Szkoły, a nam da radość słuchania kolejnego wykładu!
Dziękujemy również panu Kazimierzowi Tischnerowi za zaproszenie do Goszczyńskiego tak wspaniałego Gościa.

Zdjęcia ze spotkania 


 
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
   W środę, 12 maja, uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Szkolny chór prowadzony przez panią prof. Dorotę Żmudę pięknie wykonał pieśni patriotyczne : „Witaj majowa jutrzenko”, „Chorał” Ujejskiego" , „ Rotę”, „My, pierwsza brygada” i „Mazurek Dąbrowskiego”. Połączone głosy klas Ic i Ie wydobyły z pieśni ducha walki i dumy narodowej.

Informacje o powstaniu i dziejach utworów przygotowała Ula Nędza z kl. Ib, która z Jakubem Szewczykiem z kl. Ie prowadziła spotkanie.

Zdjęcia w galerii


 
Pożegnanie Absolwentów
 
30 kwietnia kolejny rocznik Naszych Uczniów zakończył licealne lata szkolne.

  Uroczystość pożegnania uczniów klas trzecich rozpoczęła się o  godzinie 10.00 na sali gimnastycznej. Wśród Gości obecni byli: Starosta Powiatu Nowotarskiego - p. Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady Powiatu - p. Jan Krzak, Prorektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – p. Anna Mlekodaj, Prezes Zarządu TBG - p. Danuta Hajnos oraz Rodzice Absolwentów.

  Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu  uhonorowała uczniów, którzy otrzymali świadectwo ukończenia liceum z wyróżnieniem:

 • z klasy III a
 • Dariusza Francuza - średnia ocen: 4,81
 • Kamila Zubka - średnia ocen: 4,75
 • Katarzynę Lasak - średnia ocen: 4,94
 • Daniela Pawluśkiewicza - średnia ocen: 4,81
 • z klasy III b
 • Pawła Filipiaka - średnia ocen: 5,25
 • Pawła Jarockiego - średnia ocen: 5,12
 • Barbarę Kuligę - średnia ocen: 4,87
 • z klasy III c 
 • Aleksandrę Paternogę - średnia ocen: 4,94
 • Iwonę Sołtys - średnia ocen: 4,75
 • z klasy III d
 • Aleksandrę Plewę - średnia ocen: 4,75
 • z klasy III e
 • Aleksandrę Siedlarczyk - średnia ocen: 4,75
 • z klasy III f
 • Joannę Kozub - średnia ocen: 4,75
 • Katarzynę Liszkę - średnia ocen: 4,75
 • z klasy III g
 • Annę Dydę - średnia ocen: 5,2
 • Sylwię Opyt - średnia ocen: 4,81
 • z klasy III h
 • Łukasza Kowala - średnia ocen: 4,75.

 • Ponadto:
 • za pracę na rzecz szkoły lub środowiska zostało nagrodzonych 17 uczniów,
 • za wyniki sportowe na szczeblu ogólnopolskim lub wojewódzkim nagrodzono 31 uczniów,
 • za uzyskanie tytułu laureata lub finalisty w konkursach przedmiotowych (ogólnopolskich lub wojewódzkich) nagrody otrzymało 13 uczniów.

Nagrody za wyniki sportowe, za wyniki w konkursach oraz za pracę na rzecz szkoły ufundowała Rada Rodziców.

Nagrody dla Absolwentów, którzy otrzymali świadectwo ukończenia liceum z wyróżnieniem  ufundowało Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej.
 Spotkanie z dr hab. inż. Zofią Jóźwiak, prof. nadzw. AM w Szczecinie.

 We wtorek, 9.02.2010, w auli odbyło się spotkanie z Panią dr hab. inż. Zofią Jóźwiak, prof. nadzw. AM w Szczecinie.

Pani profesor (Absolwentka naszego LO!) jest dziekanem Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Wygłosiła wykład na temat zanieczyszczenia wód Bałtyku wodami balastowymi.

zdjęcia ze spotkania w galerii


Koncert Kolęd

 Dnia 22 grudnia 2009 r.  Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, wicestarostowie: Maciej Jachymiak i Bogusław Waksmundzki oraz młodzież naszego Liceum spotkali się, jak co roku, aby wspólnie pokolędować.

Aula wypełniona była po brzegi. Talentów mamy wiele, więc liczba wykonawców była spora.
„Znak pokoju” przekazała nam „Grupa Księdza”.
„Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi, moc truchleje” – obwieściła kl. 1E, a do niej dołączyli ochoczo wszyscy obecni na sali.
Natalia Bryniarska z kl. 1B wzruszyła słuchaczy swoją interpretacją kolędy „Mizerna cicha”.
Wariacje w klimacie punkowym na temat pieśni „Jingle Bells” w szokujący sposób wykrzyczała grupa „Sandały Mojżesza” złożona z uczniów kl. 2C, 2F i 3A.
Duet z kl. 1B – Justyna Poniedziałek i Małgorzata Stoch towarzyszyły „ślicznej Pannie, gdy Syna kołysała” i usypiały Jezusa śpiewając „Lili, lili laj”.
Na koncercie nie mogło zabraknąć „góralskiej nuty”. O tym, że „To juz pora na Wilijom, to juz cas” przekonywała wszystkich kl. 1B. „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem rodził” – cieszyła się kl. 1C, a kl. 2D potwierdziła, że Wsendy sniyga nasuło (…) coby cysto dookoła mioł Jezusek malućki”.
Również języki obce nie są obce naszym wykonawcom. Kolęda „Cicha noc” zabrzmiała „tylko w 4 językach: angielskim, niemieckim, francuskim (kl. 2D) i suahili (kl. 1H). „Lulajże Jezuniu” zabrzmiało w języku włoskim (kl. 1G), „Dzwonków dźwięk” w języku greckim (kl. 1B), a „Merry Christmas” w języku angielskim (kl. 2C).
Obok tradycyjnych, znanych wszystkim i lubianych kolęd, np. „Dzisiaj w Betlejem”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” (kl. 2A), „Przybieżeli do Betlejem” (kl. 1D), „Gore gwiazda” (kl. 1I), „A wczora z wieczora” (kl. 1H), pojawiły się też utwory nowe, mniej znane, ale równie piękne: „Mroźna cisza” (kl. 1A), „Raduj się świecie” (kl. 1G), „Mały dobosz” (kl. 1D), „Kolor nadziei” (kl. 1I) oraz „Jeden dzień w roku” (Natalia Bryniarska).
Wersje instrumentalne kolęd: „A wczora wieczora”, „Lulajże Jezuniu”, „Z narodzenia Pana” i „Przybieżeli do Betlejem” na fletach prostych zagrały panie: Agnieszka Paprocka-Maciaś, Dorota Figura i Dorota Żmuda.
Niespodziankę przygotowali też profesorowie. Kolędy „Na Boże Narodzenie” i „Przylecieli aniołkowie” w ich trzygłosowym wykonaniu tak zachwyciły publiczność, że na sali po występie zapanowała cisza, a potem zgotowano owacje na stojąco.
Wszystkim wykonawcom dziękujemy i gratulujemy.
Przygotowania do koncertu nadzorowała pani Dorota Żmuda.

 Zdjęcia z Koncertu


APEL POLEGŁYCH

   30 X 2009 r. o godz. 1200 tradycyjnie w naszej szkole rozpoczął się Apel Poległych. Na parterze szkoły pod Tablicami Pamiątkowymi spotkała się młodzież i zaproszeni Goście, wśród których byli m.in. członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu – p. Bogusław Waksmundzki, Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego – p. Jan Krzak, Burmistrz Nowego Targu – p. Marek Fryźlewicz, Prorektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – p. Anna Mlekodaj, Kanclerz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – p. A. Sasuła, przedstawiciele duchowieństwa: ks. prałat M. Łukaszczyk,  proboszcz Parafii NSPJ w Nowym Targu – ks. kan. Stanisław Strojek, przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz rodziny poległych Profesorów i Uczniów.

   Apel przygotowały Panie: mgr Bogdana Kumela i mgr Dorota Żmuda,    

 • a  poprowadzili uczniowie:    
 •        Monika Stołowska – kl. III g,
 •  Paweł Jarocki – kl. III b,
 •   Marcin Podlipni – kl. III f.

 • Na werblach zagrali:              
 •       Mateusz Czarnecki – kl. III e,
 •   Mateusz Gryglak – kl. II a.

 • Dekoracjami zajęli się:           
 •          Monika Stołowska – kl. III g,
 •         Małgorzata Plewa – kl. III g,
 •   Marek Gacek – kl. III g,
 •       Adrian Pyzowski – kl. III g. • W części artystycznej wzięły udział : 
 •               Aleksandra Mazur – kl. III g,
 •            Agnieszka Lupa – kl. III g,
 •      Anna Łabna – kl. III g.

 •             Po raz pierwszy do tej części programu Pani Dorota Żmuda zaangażowała wszystkich uczniów klas pierwszych, którzy zaśpiewali: „Wojenko, wojenko”, „Maszerują chłopcy”, „Deszcz, jesienny deszcz”. Wzruszająco zrobiło się w momencie, kiedy zaproszeni goście włączyli się do śpiewającego chóru młodzieżowego, a pieśni popłynęły po szkolnych korytarzach …           

Uroczystość zakończyła się wspólnym spotkaniem gospodarzy i Gości przy kawie w pokoju nauczycielskim. Były wspomnienia, wzruszenia i chwile zadumy.
Gośćmi opiekowały się uczennice z klasy Ic: Magdalena Rzadkosz, Lucyna Łojas.

 Zdjęcia z Apelu 


Otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej.

   15 września 2009 odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej. O godzinie 12.00 w nowej sali zgromadzili się Uczniowie Pedagodzy, Absolwenci, Rodzice oraz przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele kuratorium, parlamentarzyści, Goście z innych nowotarskich szkół.
Swoja obecnością na uroczystości zaszczycili nas:
 - Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz,
 - parlamentarzyści: p. senator Stanisław Kogut,  p. poseł Edward Siarka,
   p. poseł Andrzej Gut -Mostowy,
 - Małopolski Kurator Oświaty p. Artur Dzigański,
 - Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich p. Andrzej Pajor,
   w imieniu Marszałka Woj. Małopolskiego,
 - Radni województwa małopolskiego,
 - Starosta Powiatu Nowotarskiego p.Krzysztof Faber,
   Vice Starosta Powiatu Nowotarskiego p.Maciej Jachymiak,
   p. Marek Wierzba - Sekretarz Powiatu oraz członkowie Zarządu:
   p. Bogusław Waksmundzki, p. Robert Wodziak, p. Andrzej Kalata,
 - Radni Powiatu Nowotarskiego z Przewodniczącym p. Janem Krzakiem
 - burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu nowotarskiego,
 - Burmistrz Miasta Nowy Targ, p. Marek Fryźlewicz,
   Vice Burmistrzowie p. Eugeniusz Zajączkowski i p. Jan Kolasa,
 - Kierownik ZOD Uniwersytetu Ekonomicznego, p. dr Paweł Zamora,
 - Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Nowy Targu,
   st. kpt. inż. Mariusz Łaciak,
 - Dyrektor Powiatowego Insp. Sanitarnego w Nowym Targu,
   p. Jolanta Bakalarz
 - Prezes Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, p. Danuta Hajnos,
 - projektant p. Paweł Put, PR PROJEKT,
 - Dyrektorzy Szkół Powiatu Nowotarskiego,
 - Dyrektor ZSO w latach 1991 - 2006, p. Franciszek  Janczy,
 - emerytowani nauczyciele,
 - przedstawiciele środków masowego przekazu: prasy, telewizji kablowej i portali internetowych.

  Uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia sali gimnastycznej dokonali: Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz, przedstawiciel Marszałka Województwa Małopolskiego Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich pan Andrzej Pajor, Małopolski Kurator Oświaty pan Artur Dzigański, Starosta Powiatu Nowotarskiego pan Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady Powiatu pan Jan Krzak, Projektant pan Paweł Put, Dyrektor ZSO Maria Kopeć.

   Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił salę gimnastyczną.

Pani Dyrektor Maria Kopeć w swoim wystąpieniu przedstawiła historię sportu szkolnego i historię powstania sali gimnastycznej.

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz jako Przyjaciel i Absolwent Naszego Liceum skierował ciepłe słowa do młodzieży, nauczycieli i wszystkich zebranych gości . Przesłanie rozważań Jego Eminencji były trzy kluczowe słowa: "dziękuję" - "wiara" - "walka".

W czasie uroczystości swoje przemówienia wygłosili również:  Małopolski Kurator Oświaty p. Artur Dzigański, p. Edward Siarka - poseł RP, p.Andrzej Gut-Mostowy - poseł RP, pani Barbara Dziwisz radna województwa małopolskiego, p.Krzysztof Faber- Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Wspaniały program artystyczno-taneczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem  prof.Teresy  Paśko, prof. Ludmiły Figiel, prof. Joanny Jethon-Sułkowskiej, prof. Barbary Wcisło.

      Sponsorami uroczystości byli: Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, Firma Mota-Engil Polska S.A., Firma Steskal "Góralsko Strawa", PZU S.A.

   Nowo oddany obiekt sportowy został przetestowany już o godzinie 17:00 w dniu otwarcia, rozegrano mecz koszykówki  pomiędzy reprezentacją Powiatu Nowotarskiego a reprezentacją I LO. Nastąpiła również inauguracja turnieju piłki siatkowej rozegranego pomiędzy uczniami I LO oraz absolwentami szkoły.

Zdjęcia z uroczystości w galerii.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość całkowita inwestycji:.

Wnioskowane dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:.

Realizacja inwestycji została współfinansowana w 70 % ze środków Unii Europejskiej:

  kwota dotacji rozwojowej – 1 012 764,64 PLN;

całkowity koszt projektu - 2 046 806,64 PLN;

  koszty kwalifikowane – 1 446 806,64 PLN.

 MAŁOPOLSKI REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY, OŚ PRIORYTETOWA 6. SPÓJNOŚĆ WEWNĄTRZREGIONALNA, DZIAŁANIE 6.1 ROZWÓJ MIAST, SCHEMAT B: PROJEKTY W ZAKRESIE REKREACJI I SPORTU

  CEL PROJEKTU:

Główny cel projektu to podniesienie jakości bazy sportowo-rekreacyjnej w mieście Nowy Targ poprzez: poprawę wizerunku i atrakcyjności oferty szkoły „z tradycjami”, poprawę warunków korzystania z sali gimnastycznej, rozszerzenie oferty urozmaicenia aktywności fizycznej oraz możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego. Cel  ten został osiągnięty poprzez gruntowną modernizację budynku istniejącej sali gimnastycznej.

Dzięki przeprowadzonej rozbudowie zwiększyła się atrakcyjność sali przede wszystkim dla uczniów, ale również dla społeczności lokalnej i organizatorów zawodów sportowych na wszystkich szczeblach.

ZAKRES RZECZOWY INWESTYCJI:

Modernizacja polegała na wykonaniu następujących prac:

  • ETAP I: przebudowa dachu nad salą sportową;
  • ETAP II: przebudowa obiektu;
  • ETAP III: roboty budowlane wykończeniowe;
  • ETAP IV: przebudowa przyłącza c.o i cwu.

 W ramach prac związanych z projektem przebudowano dach nad salą sportową, wymieniono posadzkę sali sportowej, wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono stolarkę okienną, wykonano roboty budowlano-wykończeniowe sali oraz przebudowano i zmodernizowano kompleks pomieszczeń szatni, sanitariatów, magazynów oraz pokoju wychowawców. Wykonano także przebudowę przyłącza co i cwu między salą gimnastyczną a budynkiem szkoły. Po przeprowadzeniu w/w prac sala została wyposażona we wszystkie elementy niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania m.in. trwałe wyposażenie sali.

Nowo oddany obiekt sportowy został przetestowany już w dniu otwarcia. W programie znalazł się mecz koszykówki rozegrany pomiędzy reprezentacją Powiatu Nowotarskiego a reprezentacją I LO. Nastąpiła również inauguracja turnieju piłki siatkowej rozegranego pomiędzy uczniami I LO oraz absolwentami szkoły.

 OKRES REALIZACJI:

 • termin rozpoczęcia realizacji – 07.05.2008
 • planowany termin rzeczowego i finansowego zakończenia realizacji – 19.10.2009

 Projekt został wybrany do dofinansowania w dniu 31 lipca 2009 roku Uchwałą nr 873/09 Zarządu Województwa Małopolskiego roku w sprawie wyboru projektów do dofinansowania w ramach Działania 6.1 Rozwój miast, Schematu B: Projekty w zakresie rekreacji i sportu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 WAŻNE WYDARZENIA:

 • 15.09.2009 r. - uroczyste poświęcenie i otwarcie sali gimnastycznej;
 • 22.10.2009 r. - podpisanie umowy o dofinansowanie przedmiotowego projektu;
 • 30.12.2009 r. - podpisanie aneksu nr 1 do umowy o dofinansowanie przedmiotowego projektu;
 • 23.02.2010 r. - podpisanie aneksu nr 2 do umowy o dofinansowanie przedmiotowego projektu.

 
 

Logo szkoły
I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu


Towarzystwo Bursy gimanazjalnej
Towarzystwo Bursy
Gimnazjalnej

 
 

 

Instytut Myśli Tischnera
Instytut Myśli
Józefa Tischnera

 

 

 

 

 
sobota, 24 sierpień 2019