Aktualności
Historia Szkoły
Lista Poległych
Hymn szkoły
Absolwenci
Dyrektorzy
Nauczyciele
Samorząd szkolny
Info dla Rodziców
Maturzyści
Sukcesy
Stypendyści
Wymiana zagraniczna
Wydarzenia
Galeria
Biblioteka
UKS Gimpel
Rekrutacja
TBG
Statut TBG
Strona TBG


Aktualności arrow Wymiana zagraniczna arrow Czechy
wymiana z Czechami PDF Drukuj E-mail
Monday, 03 September 2012

Wymiana z Biskupskim Gimnazium w Brnie (http://www.bigy.cz/) trwa od 1999 roku.

 

WYMIANA Z CZECHAMI 2009

Od 13 do 18 czerwca 2009r. gościliśmy w Nowym Targu grupę 20 uczniów Biskupskiego Gimnazjum z Brna w Republice Czeskiej  i ich nauczycieli - panią Vierę Heleceletovą, Karela Mikulę – dyrektora szkoły i ks. Pavla Konzbula .

Podczas pobytu w Polsce Czesi zobaczyli:

  • 14 czerwca - Zakopane i  Sarnią Skałę;
  • 15 czerwca - kopalnię soli w Wieliczce i operę „Cesarz Atlantydy” w Krakowie;
  • 16 czerwca - szkołę podczas „Dnia luzu”, Niedzicę, Czorsztyn i Dębno;
  • 17 czerwca - Wawel i Kazimierz krakowski.

W dniach 1- 6 października 2009r. grupa 21 uczniów naszej Szkoły pod opieką nauczycieli pp. Wandy Domałacnej – Teper, Katarzyny Żmudy  i Konrada Nowaka udała się  z rewizytą  do Republiki Czeskiej.

A oto sprawozdanie Magdy, uczestniczki wymiany.

Pierwszego października 2009 roku o godzinie 8.30  spotkaliśmy się pod Miejskim Ośrodkiem Kultury, aby wyruszyć do naszych południowo - zachodnich sąsiadów i przeżyć jedną z ciekawszych przygód naszego życia. Po drodze do Brna zatrzymaliśmy się w Ołomuńcu, gdzie największą atrakcją okazała się gotycka katedra wraz z katedralnym muzeum,  rynek, piękne kamieniczki i... figury żółwi w zielonkawej fontannie – pogłaskane  obowiązkowo przez każdego uczestnika wymiany.

Po udanym pobycie w pierwszym mieście na terenie Republiki Czeskiej,  wsiedliśmy do pociągu i w godzinach wieczornych, w blaskach ulicznych latarni wielkiego miasta każdy z nas pojechał ze swoim czeskim opiekunem do  nowego, oczywiście – czeskiego - domu.

Nazajutrz rano spotkaliśmy się wszyscy razem w szkolnej małej auli( jest też duuża) i już po chwili staliśmy się widzami pokazu śpiewu, tańca towarzyskiego i gry instrumentalnej. W programie popisali się swoimi umiejętnościami „nasi ”Czesi. Po przedstawieniu udaliśmy się na zwiedzanie szkoły a następnie całego Brna. I mimo że podzieliliśmy się na dwie grupy: pierwszą - zwiedzającą zakamarki Brna, drugą - obserwującą zachowania ludzkie  w centrum handlowym, to  dzięki uprzejmości naszych nauczycieli ta druga grupa również zobaczyła najważniejsze zabytki miasta.

Następnego dnia przed południem udaliśmy się do Lednic, aby tam podziwiać jedną z 99 posiadłości rodu Liechtensteinów. Przepiękny pałac wraz z dwustuhektarowym parkiem zachwycił nas wszystkich. Atrakcją było przepłynięcie łodziami do odległego o 1,8 km od pałacu minaretu, który tak naprawdę nigdy nie pełnił swojej religijnej funkcji, ale jest bardzo dobrym punktem widokowym, co sprawdziliśmy wspinając się po krętych schodach.

W niedzielę  każda rodzina zapełniała nam czas w inny sposób. Wieczorem natomiast wszyscy mogliśmy obejrzeć fantastyczny musical „Mozart”. Oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry i śpiewaków, stroje, aranżacja, taniec łącząc się w całość dały niesamowity efekt! Publiczność bardzo długo oklaskiwała wykonawców na stojąco.

Ostatniego dnia udaliśmy się do stolicy Czech - Pragi. Wspaniałe zabytki,  klimat wielkiego miasta, mnóstwo turystów, drogie pamiątki i trzy linie metra – to rzeczywistość, w której przyszło nam żyć pięć godzin. Każdy pewnie zapamięta je mile.

We wtorek  o godz. 11 spotkaliśmy się na dworcu kolejowym w Brnie, wymieniliśmy z naszymi czeskimi przyjaciółmi  zaproszenia do powtórnego przyjazdu i pożegnaliśmy długo machając z okien pociągu .

Ahoj! Magda



 

 Historia wymian z Biskupskim Gimnazium w Brnie

W 1998 roku dyrektor Franciszek Janczy, mgr Konrad Nowak nawiązali kontakt z Biskupskim Gimnazium  w Brnie. Od tej pory nasze liceum bierze udział w  polsko – czeskiej wymianie  młodzieży.

W latach 1999-2003 wymiany z Biskupskim Gimnazium w Brnie odbywały się corocznie:

rok

ilość uczniów

opiekunowie

1999

27

Katarzyna Żmuda, Konrad Nowak

2000

28

Katarzyna Żmuda, Konrad Nowak

2001

25

Katarzyna Żmuda, Konrad Nowak, Marek Dewera

2002

24

Katarzyna Żmuda, Konrad Nowak

2003

21

Katarzyna Żmuda, Konrad Nowak, Marek Dewera

 

   Biskupske  Gimnazium w Brnie to elitarna, katolicka szkoła, o wysokim poziomie kształcenia. Jej absolwenci bez trudu dostają się na wyższe uczelnie.   Do gimnazjum  uczęszcza spora grupa uzdolnionych muzycznie i plastycznie uczniów. W  szkole szerokie korytarze są galerią, malarstwa, rysunku i fotografii, a w dwupiętrowej auli odbywają się przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. Podobnie jak w całym Brnie tętni tu życie kulturalne.

Wizyta w Republice Czeskiej to spotkania ze wspaniałymi ludźmi. Uczniowie uczestniczący w wymianie poznają kulturę i tradycje sąsiedniego kraju niejako od wewnątrz, przez pryzmat rodzin, u których mieszkają. Wielu z nich wywozi wiedze, której nie można zdobyć, studiując rozprawy socjologiczne i przewodniki turystyczne. Niewątpliwy sukces wymiany to przełamanie stereotypów i ksenofobicznych uprzedzeń wśród młodzieży polskiej i czeskiej. Cdn.



 

Logo szkoły
I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu


Towarzystwo Bursy gimanazjalnej
Towarzystwo Bursy
Gimnazjalnej

 
 

 

Instytut Myśli Tischnera
Instytut Myśli
Józefa Tischnera

 

 

 

 

 




Friday, 26 April 2024