Aktualności
Historia Szkoły
Lista Poległych
Hymn szkoły
Absolwenci
Dyrektorzy
Nauczyciele
Samorząd szkolny
Info dla Rodziców
Maturzyści
Sukcesy
Stypendyści
Wymiana zagraniczna
Wydarzenia
Galeria
Biblioteka
UKS Gimpel
Rekrutacja
TBG
Statut TBG
Strona TBG

Gościmy
Aktualnie jest 1 gość online

Aktualności
:: Uczniowie Goszczyńskiego poznają Szwajcarię od podszewki PDF Drukuj E-mail
Monday, 23 June 2014

W dniach 31.05.-07.06.2014r. grupa 22-osobowa  z I LO  w Nowym Targu gościła w zaprzyjaźnionej szkole we Fryburgu (Szwajcaria). Był to drugi etap wymiany szwajcarsko-polskiej. W trakcie pierwszego etapu to uczniowie ze Szwajcarii gościli w Polsce, a teraz  przyszła kolej na wizytę w kraju czekolady i serów.

Program oparty jest na wymianie doświadczeń szkolnych stąd przez kilka dni Polacy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych Liceum Gambach. Była to niepowtarzalna okazja na porównanie systemów edukacyjnych w obu państwach  i przede wszystkim szansa na poćwiczenie umiejętności językowych.

Dodatkowo, w ciągu kilkudniowego pobytu przygotowano dla polskich gości bardzo bogaty program, w trakcie którego można było przekonać się na własnej skórze co Szwajcaria ma do zaoferowania turystom.

Uczniowie mieli szansę zwiedzenia miasta Fryburg i dzięki temu odkryli sekret dobrej formy jego mieszkańców. Tylu schodów chyba jeszcze nikt z 20-osobowej grupy nie pokonał w ciągu jednego dnia. Kolejnym punktem programu, najsmaczniejszym według wielu, była wizyta w rejonie Gruyère (niesamowity zamek z jeszcze bardziej niesamowitym widokiem) oraz zwiedzanie fabryki czekolady Nestlé. Dzień ten upłynął pod znakiem serowo-czekoladowych przysmaków.

W trakcie kolejnych dni uczniowie zwiedzali małe miasteczka: Murten, gdzie mieli do wykonania kilka zadań; Vevey – Alimentarium (możliwość poznania tajemnic szwajcarskich receptur) oraz Muzeum Olimpijskie w Lozannie. Ten ostatni punkt programu dla wielu był najlepszym momentem wymiany. Na koniec przygotowano zwiedzanie stolicy Szwajcarii – Berna.

Po raz kolejny wymiana szwajcarsko-polska przeszła do historii jako udane przedsięwzięcie, w trakcie którego uczniowie z obu szkół skupili się na wymianie swoich obserwacji, dotyczących naszych krajów. Każdy z uczniów może teraz stwierdzić, że takie wydarzenia są niezbędne w nauce nie tylko języka, ale tolerancji i szacunku.




 

Logo szkoły
I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu


Towarzystwo Bursy gimanazjalnej
Towarzystwo Bursy
Gimnazjalnej

 
 

 

Instytut Myśli Tischnera
Instytut Myśli
Józefa Tischnera

 

 

 

 

 




Wednesday, 08 May 2024