Aktualności
Historia Szkoły
Lista Poległych
Hymn szkoły
Absolwenci
Dyrektorzy
Nauczyciele
Samorząd szkolny
Info dla Rodziców
Maturzyści
Sukcesy
Stypendyści
Wymiana zagraniczna
Wydarzenia
Galeria
Biblioteka
UKS Gimpel
Rekrutacja
TBG
Statut TBG
Strona TBG

Gościmy
Aktualnie jest 5 gości online

Aktualności
:: Etap Szkolny XLIV Olimpiady Biologicznej 2014/2015
czwartek, 16 październik 2014

3 października 2014 roku odbyły się w naszej szkole zawody I stopnia (etap szkolny) XLIV Olimpiady Biologicznej. Podczas konkursu następujący uczniowie prezentowali swoje prace badawcze:

1)    Karolina Chowaniec (IIe) „Inwentaryzacja storczyków na polanie BPN i obszarach nieobjętych ochroną”

2)    Gabriela Czerwonka (IIb) „Wykorzystanie porostów do oceny czystości powietrza na terenie wybranych miejscowości Orawy”

3)    Magdalena Kluska (IIb) „Wpływ warunków klimatycznych na kiełkowanie, wzrost i rozwój słonecznika zwyczajnego (Hellianthus annuus) na terenach Nowego Targu i Skomielnej Białej”

4)    Marcin Paternoga (IIIe) „Wpływ niedoboru azotu na wzrost i rozwój fasoli zwyczajnej (Phaseoulus vulgaris)”

5)    Katarzyna Warmuz (IIIb) „Inwentaryzacja roślin leczniczych na wybranych terenach Podhala”

Uczniowie swoje obserwacje i doświadczenia przeprowadzali w czasie wakacji, a opracowali je we wrześniu pod okiem nauczycieli biologii. Opiekunami olimpijczyków są: p. prof. Krystyna Janczura i p. prof. Katarzyna Grobarczyk-Piekło.

Po etapie szkolnym prace będą oceniane i recenzowane przez Komisję Okręgową w Krakowie. Zawody II stopnia (etap okręgowy) odbędzie się 24 stycznia 2015 roku w Krakowie.

Wszystkim Olimpijczykom życzymy powodzenia w dalszych etapach olimpiady!!!


:: Wojewódzkie Biegi Sztafetowe Dziewcząt i Chłopców
środa, 15 październik 2014

Trasy biegowe na Lotnisku w Nowym Targu były miejscem zmagań sztafet 10x1000 metrów dziewcząt i 10x1500 metrów chłopców. W kategorii dziewcząt rywalizowało 30 drużyn z 16 powiatów, a wśród chłopców 29 zespołów reprezentujących 19 powiatów. 

Bardzo dobrze spisały się nasze drużyny. Dziewczęta przez cztery zmiany biegły na pierwszej pozycji. Niestety nie udało się utrzymać prowadzenia do końca, ostatecznie zajęły ósme miejsce.  Zdobyły pięć punktów do współzawodnictwa szkół uczestniczących w finałach wojewódzkich. W historii startów, wyższe miejsce zajęły reprezentantki „Goszcza” w roku 1999 – piąte.

W kategorii chłopców przez pierwsze zmiany nasi reprezentanci biegli na siódmej pozycji, potem było gorzej. Biegnący jako dziewiąty Jakub Złahoda wyprowadził sztafetę na 11 miejsce, a popis możliwości dał Oskar Nowak, wyprzedził czterech rywali i zakończył zawody na miejscu siódmym. Do współzawodnictwa szkół na szczeblu wojewódzkim zdobyli 6 punktów. W historii startów, od roku 1999, jest to czwarty wynik, na wyższych pozycjach kończyły biegi sztafety w latach: 1999 – na 6, 2009 – na 4, 2011 – na 6, a w roku 2010 również na 7.

Nasze reprezentacje wystąpiły w składach: Julia Szymusiak, Urszula Tokarczyk, Karolina Majerczak, Dominika Wróbel, Aleksandra Misiura, Kinga Głąbińska, Justyna Jachera, Małgorzata Cygoń, Julia Krempaska, Alicja Czyszczoń; Jacek Chowaniec, Antoni Pietrzak, Kamil Jaworski, Wojciech Trojnarski, Maciej Fryźlewicz, Mateusz Bukowski, Szymon Waksmundzki, Jakub Złahoda, Jakub Nowobilski, Oskar Nowak.

 

Więcej informacji i fotoreportaż z zawodów można pobrać na stronie www.uksgimpel.org.pl


:: NASZ JUBILEUSZ 110-LECIA
środa, 15 październik 2014

Jubileusz 110-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego był dwudniowym świętem całej społeczności szkolnej, emerytowanych nauczycieli, byłych dyrektorów Liceum: Stanisława Żygadły, Wita Wójtowicza, Marii Pilch, Franciszka Janczego, absolwentów i osób zaprzyjaźnionych ze Szkołą. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz samorządowych i Małopolskiego Kuratorium Oświaty,  przedstawiciele duchowieństwa, ks. kanonik Kapituły Katedralnej na Wawelu Andrzej Fryźlewicz (absolwent liceum), dyrektorzy szkół i jednostek powiatu nowotarskiego oraz przedstawiciele szkół ze Szwajcarii i Czech z którymi Liceum prowadzi wymiany językowe.

Obchody rozpoczęły się w piątek (10.10. br.) o godz. 10.00 uroczystą mszą św. w kościele NSPJ, której przewodniczył bp Jan Zając, przybyły w zastępstwie za abp Stanisława Kardynała Dziwisza Metropolitę Krakowskiego. Homilię przekazaną od ks. Kardynała odczytał ks. Ryszard Kilanowicz, katecheta pracujący w Liceum. Pozostałe części uroczystości zorganizowane były na terenie Liceum.

I tak pełna aula gości oglądnąć mogła spektakl teatralny „Jubileusz” w wykonaniu uczniów klas I-III i absolwentów umocowany w tradycji regionu i wykorzystujący filozofię ks. prof. J. Tischnera ,  którym wtórowała uczniowska kapela góralska. Całość widowiska (reż. Grzegorz Klag) dopełnił oparty na kronikach szkolnych z lat 2004-2014 film „Goszczyński w meandrach pamięci”. Motywem przewodnim programu artystycznego był czas i zakotwiczone w nim życie: absolwentów i uczniów Szkoły. Sceniczna całość przypomniała zgromadzonym wydarzenia minionej dekady, sukcesy i aktywność uczniów, pozycję Szkoły w środowisku i jej charakter.

Kolejną odsłonę uroczystości tworzyły oficjalne przemówienia: powitanie przez p. dyrektor Marię Kopeć wszystkich zebranych na Jubileuszu, okolicznościowe przemówienia przybyłych gości: starosty Krzysztofa Fabera, wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego, gratulacje składane przez p. Bożenę Bryl – dyrektora nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, życzenia składane przez p. Beatę Tarnowską – dyrektora II LO im. Świętej Jadwigi Królowej i p. Danutę Hajnos – prezesa Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, a także wystąpienie bpa Jana Zająca i p. Jacka Sowy – absolwenta Liceum 1965 r, dziennikarza i publicysty .

Jubileusz stał się również okazją do podsumowania pracy Liceum, które zostało wyróżnione przez Radę Powiatu Nowotarskiego Medalem Pamiątkowym Podhala za zasługi dla rozwoju regionu Podhala oraz tytułem Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ przyznanego wraz ze statuetką przez Burmistrza Nowego Targu za promowanie miasta podczas 110-letniej działalności. Na tę okoliczność również Edward Siarka - poseł na Sejm RP wystosował adres okolicznościowy z gratulacjami. 

Popołudniową atrakcją Obchodów była pierwsza część Koncertu Uczniów i Absolwentów (organizowała go Marta Domalik), w którym gościnnie wystąpił Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

Atmosferę Jubileuszu tworzyły również przygotowane przez zespół nauczycieli i uczniów wystawy tematyczne i stoiska prezentujące historię Szkoły i dokonania uczniów. Na poszczególnych piętrach Szkoły znalazły swoje miejsce następujące ekspozycje:

1) Sport w Goszczyńskim - przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Barbara Wcisło, Joanna Jethon-Sułowska, Piotr Jabłoński, Szymon Pohrebny i Wojciech Tischner)

2) Teodor Talowski – architekt Liceum - przygotowała Hanna Sięka

3) Wystawa książek absolwentów – przygotowała Dorota Żmuda

4) Materiały archiwalne – przygotowała Agnieszka Zamojska

5) Cinema Paradiso – dokonania teatralne uczniów Liceum przygotowała Hanna Sięka

6) Muzeum epok literackich, czyli Muzeum (nie)Oczywistości – przygotowała Maria Ciężobka

7) Wycieczki – przygotowała Maria Ciężobka

8) Wymiany językowe i kontakty zagraniczne – przygotowały: Jadwiga Leja (Niemcy), Agnieszka Paprocka-Maciaś i Ewa Komperda (Czechy i Szwajcaria).

9) stoisko autorskie p. Ludmiły Figiel i publikacje TBG

Materialnym śladem minionej dekady jest również powstała na okoliczność Jubileuszu publikacja monograficzna „Pierwsze 10 lat drugiego stulecia Goszczyńskiego 2004-2014”, w której znalazły się następujące rozdziały: Kalendarium 2004-2014, Osiągnięcia uczniów w latach 2003/2004 -2013/2014, Najlepsi absolwenci, Zdawalność matur w latach 2004-2014, Sceny z życia teatru szkolnego, Wolontariat, Wychowanie fizyczne i sport w „Goszczyńskim”, Modernizacja, Absolwenci w latach 2004/2005 – 2013/2014, Pracownicy szkoły w latach 2004-2014.

W drugim dniu obchodów, tj. 11.10. odbyły się: druga część Koncertu Uczniów i Absolwentów oraz Turniej o Puchar 110-lecia I LO w piłce siatkowej, który zdobyli absolwenci Szkoły. Wszyscy zawodnicy zostali odznaczeni złotymi medalami a puchar z wygrawerowanymi nazwiskami członków drużyn pozostaje wśród trofeów szkoły.


:: 110-lecie Szkoły
sobota, 04 październik 2014
ZAPRASZAMY SERDECZNIE UCZNIÓW, ABSOLWENTÓW, RODZICÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY NA JUBILEUSZ!

:: Lista kandydatów do SU
wtorek, 07 październik 2014

W poprzedniej liście kandydatów znalazły się 2 błędy: brak kandydatki nr 3 i błąd w imieniu kandydatki nr 10. Za błędy przepraszamy. Poprawiona lista poniżej.

Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego 2014/2015:

1. Bukowski Mateusz, kl. 2a

2. Burdyn Mateusz, kl. 2b

3. Chowaniec Maria, kl. 2d

4. Cieślik Faustyna, kl. 1a

5. Fryźlewicz Maciej, kl. 2g

6. Gąsienica Paulina, kl. 2e

7. Jachymiak Katarzyna, kl. 2h

8. Pierwoła Kamil, kl. 1a

9. Płoskonka Natalia, kl. 2e

10. Surlas Justyna, kl. 1e

11. Śmiech Wioleta, kl. 2e

12. Wcisło Roksana, kl. 2c

W poniedziałek, 13 października, odbędą się prezentacje kandydatów.


:: Powiatowa Licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych
wtorek, 07 październik 2014

Złote medale i puchary dla dziewcząt i chłopców z Goszczyńskiego!

Po udanych eliminacjach w powiatowych indywidualnych biegach przełajowych, dziewczęta i chłopcy reprezentujący nasze Liceum żywili nadzieję na awans do zawodów wojewódzkich również w sztafetowych biegach przełajowych. Jak się okazało – była to nadzieja uzasadniona.

Po pełnych determinacji biegach, dziewczęta nie pozwoliły wyrwać sobie zwycięstwa. Pewnie, z dużą przewagą, zakończyły rywalizację na pierwszym miejscu.

Równie pewne zwycięstwo odnieśli chłopcy. Tylko pierwszy i drugi zawodnik zakończyli swoje  odcinki z nieznaczną przewagą. Na pozostałych zmianach była na tyle bezpieczna, że opiekun ani na moment nie musiał rozważać zastosowania wariantu awaryjnego.

W Małopolskiej Licealiadzie, Powiat Nowotarski reprezentowany będzie przez drużyny dziewcząt i chłopców z naszej Szkoły oraz z I LO w Rabce Zdroju.

Mistrzynie i Mistrzowie Powiatu wystąpili w składach: Julia Szymusiak, Urszula Tokarczyk, Daria Skowrońska, Karolina Majerczak, Dominika Wróbel, Aleksandra Misiura, Kinga Głąbińska, Magdalena Jankowska, Magdalena Wysoczyńska, Justyna Jachera; Adrian Sobolak, Jacek Chowaniec, Antoni Pietrzak, Kamil Jaworski, Wojciech Trojnarski, Maciej Fryźlewicz, Mateusz Bukowski, Bartłomiej Guńka, Jakub Złahoda, Oskar Nowak, rez. Mikołaj Szostek, Jakub Nowobilski.

Wyniki drużynowe: dziewczęta – 1. I LO Nowy Targ, 2. I LO Rabka Zdrój, 3. ZS Nr 1 Nowy Targ, 4. ZS w Jabłonce, 5. Prywatne LO w Nowym Targu; chłopcy – I LO Nowy Targ, 2. I LO Rabka Zdrój, 3. ZST i P w Nowym Targu, 4. ZSO Nr 2 w Nowym Targu, 5. ZSO Lipnica Wielka, 6. ZS Jabłonka, 7. Prywatne LO w Nowym Targu.

GRATULUJEMY!

 

Komunikat z zawodów oraz obszerny fotoreportaż z dramatycznej rywalizacji na trasach Lotniska można pobrać na stronie www.uksgimpel.org.pl.


:: Dziewczyny z Goszczyńskiego najlepsze w piłce nożnej!
wtorek, 07 październik 2014

Dnia 6.10.2014 odbył sie pierwszy turniej piłkarski dziewcząt o puchar ZSTiP. Piłkarki z Goszcza po zaciętych bojach zwyciężyły w swojej grupie. Do rozstrzygnięcia lidera grupy i automatycznie awansu do finału potrzebna była dogrywka z piłkarkami z „Mechanika” ale i ona nie przynosła rozstrzygnięcia dopiero karne wyłoniły zwycięzcę. Dziewczyny z I LO wygrały 2-0 i awansowały do finału. W finale po fantastycznej grze pokonały dziewczyny z ZSCKR 3-0 i wywalczyły historyczne I miejsce w pierwszym turnieju piłkarskim dziewczyn.

 

Grupa 1
ZST i P - ZS nr 1 - 3:0
ZST i P - I LO w N.T. - 0:0
I LO - ZS nr 1 - 3:0

Grupa 2
ZSCKR w N.T. - ZSE - 1:0
ZSCKR - II LO w N.T. - 2:0
ZSE - II LO - 1:1

Mecz o 3 miejsce:
ZST - ZSE 2:0

Mecz o 1 miejsce:
I LO w N.T. - ZSCKR – 3:0

Skład I LO - Natalia Pańszczyk (kapitan), Aleksandra Misiura, Justyna Jachera, Karolina Majerczak, Edyta Kret, Zuzanna Rusnak, Gabriela Górska, Pamela Fornal, Anna Truta, Maria Dziur, Bertadeta Pcion. 

Opiekun – Szymon Pohrebny

Najlepsza zawodniczka turnieju: Aleksandra Misiura z I LO w Nowym Targu.
Najlepsza bramkarka: Karolina Nowobilska z ZSCKR w Nowym Targ


:: Fakultety
poniedziałek, 06 październik 2014

Na stronie opublikowano aktualny wykaz fakultetów i konsultacji nauczycielskich.


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >> 

Logo szkoły
I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu


Towarzystwo Bursy gimanazjalnej
Towarzystwo Bursy
Gimnazjalnej

 
 

 

Instytut Myśli Tischnera
Instytut Myśli
Józefa Tischnera

 

 

 

 

 
czwartek, 02 lipiec 2020