Aktualności
Historia Szkoły
Lista Poległych
Hymn szkoły
Absolwenci
Dyrektorzy
Nauczyciele
Samorząd szkolny
Info dla Rodziców
Maturzyści
Sukcesy
Stypendyści
Wymiana zagraniczna
Wydarzenia
Galeria
Biblioteka
UKS Gimpel
Rekrutacja
TBG
Statut TBG
Strona TBG

Gościmy
Aktualnie jest 2 gości online

Aktualności
:: I etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej
środa, 22 styczeń 2014

W dniu 14.12.2013 r. odbył się I etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej dla uczniów klas III.

Zawody przeprowadzono w okręgach: krakowskim, nowotarskim, olkuskim, tarnowskim i wadowickim. Prace konkursowe 428 uczestników eliminacji były poprawiane w Krakowie przez pracowników naukowych Zakładu Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spośród 12 uczniów reprezentujących naszą szkołę do II etapu zostali zakwalifikowani:

Bednarczyk Magdalena (kl.3e)

Gigoń Aleksandra  (kl..3e)

Kondera Ita  (kl.3b)

Kunka Tomasz  (kl.3b)

Kowalczyk Izabela  (kl.3e)

Marcinek Alicja  (kl.3e)

Mędoń Adela  (kl.3b)

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dniu 8.03.2014 r. na zawodach finałowych!


:: Akcja "Podaruj książkę bibliotece"
wtorek, 21 styczeń 2014

Drogi czytelniku i sympatyku książki !!!

               

Zachęcamy Cię do niełatwych rozstań z książkami i dzielenia się z innymi tym, co przeczytałeś, a do czego raczej nie wrócisz. Wiemy, jak bezcenny jest Twój księgozbiór i jakim sentymentem go darzysz.

Dlatego zapraszamy Cię do włączenia się w akcję "Podaruj książkę bibliotece", której celem jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. W każdej podarowanej książce umieścimy informację o Darczyńcy .

Przejrzyj więc uważnie swoją biblioteczkę, szafy i półki i przekaż książkę, której już nie czytasz - przeczytają ją inni.

 

Pamiętaj – książka czytana żyje dłużej!

 

Regulamin Akcji:

1. Akcja trwa do końca marca 2014 r.

2. W ramach akcji do biblioteki można przekazać współczesną literaturę piękną, literaturę dla młodzieży, fantastykę, kryminały, literaturę podróżniczą itp.

3. Stan książek powinien być dobry.

4. Najmilej widziane książki wydane po 2000 roku.

5. Lista darczyńców będzie umieszczona na stronie szkoły.


:: Sukces Natalii w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej
wtorek, 21 styczeń 2014

W ubiegłym tygodniu odbył się w naszej szkole pierwszy etap Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Uczniowie klas biologiczno - chemicznych (9 osób) zmagali się z testem składającym się z 50 pytań dotyczących ekologii i ochrony środowiska. Wymaganą ilość punktów uzyskała Natalia Barnasz z klasy III E i tym samym jako jedyna zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego olimpiady, który odbędzie się w kwietniu w Krakowie. Trzymamy kciuki za Natalię i wierzymy w sukces tym bardziej, że już po raz drugi weźmie udział w wojewódzkim etapie olimpiady ekologicznej (pierwszy raz w klasie pierwszej).


:: "Goszcz" górą!
wtorek, 21 styczeń 2014

W czwartek 16 stycznia odbyły się półfinały mistrzostw województwa małopolskiego w koszykówce chłopców. Po ciężkich bojach pokonali zespoły z powiatów: tatrzańskiego, myślenickiego i suskiego co dało im pierwsze  miejsce premiowane awansem do zawodów finałowych, które odbędą się pod koniec lutego w Tarnowie. Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Derebas, Nowak Oskar, Fryźlewicz Maciej, Kojs Szymon, Groński Jan, Sulka Dawid, Ujwary Dawid, Sopala Konrad, Florek Maksymilian, Adamczyk Andrzej. Opiekun: Wojciech Tischner.

Oprócz podziękowań dla chłopaków za sportową walkę na boisku, podziękowania należą się również nauczycielom  w-fu za zaangażowanie i fachowe rady podczas zawodów powiatowych, które rozgrywane były wcześniej w naszej szkole. Co kilka par oczu, to nie jedna, a drużynę „goszcza” tworzą wszyscy, nie tylko zawodnicy na boisku. Na koniec podziękowania należą się również kibicom naszej szkoły, którzy zagrzewali kolegów do walki podczas zawodów miejskich i powiatowych. Więcej informacji oraz zdjęcia z zawodów można znaleźć na stronie: www. sportowepodhale.pl

Sukcesem (połowicznym) zakończyły się również zawody powiatowe w tenisie stołowym. Do rozgrywek na poziomie rejonu awansowała drużyna dziewcząt w składzie: Szpuler Dirak Anna, Szpuler Dirak Agnieszka, Kret Edyta, Kret Danuta. Nie udało się awansować chłopakom w składzie: Wąsik Marcin, Kopeć Łukasz, Drożdż Stanisłąw, którzy zajęli 3 miejsce.


:: "Goszczyński" wśród najlepszych
poniedziałek, 20 styczeń 2014

Nasza Szkoła w gronie szkół wyróżnionych „Srebrną Tarczą Liceum 2014”

 

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała XVI Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014.

Po szczegółowej analizie danych dotyczących  2291 liceów z całej Polski podano wykaz 500 najlepszych szkół. Ocena szkoły jest sporządzana na podstawie wyników egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz wyników rywalizacji w olimpiadach przedmiotowych. Zasady rankingu ustala kapituła złożona z przedstawicieli wyższych uczelni z całego kraju, dyrektorów OKE i przewodniczących komitetów głównych olimpiad.     

Według rankingu, wśród 500 najlepszych liceów w Polsce, znalazło się: I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu  sklasyfikowane na 298 miejscu, na 351 miejscu II LO im J. Tischnera w Rabce- Zdroju. 376 miejsce zajmuje LO im. O. Balzera z Zakopanego oraz 469 I LO im. E. Romera z Rabki. Pozostałe szkoły z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego są sklasyfikowane powyżej miejsca 500.

Ponadto podano klasyfikację 50 najlepszych liceów w poszczególnych województwach.

Najlepszymi  szkołami z wyżej wymienionych powiatów okazały się:

I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu - 25 miejsce w województwie

II LO im. Ks. prof. J. Tischnera w Rabce-Zdroju – 29 miejsce w woj.

LO im. O. Balzera w Zakopanem – 31 miejsce w woj.

I LO im. E. Romera w Rabce- Zdroju- 39 miejsce w woj.

II LO z ZSO Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Nowym Targu – 48 miejsce w woj.

Tym samym I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu uzyskało „Srebrną Tarczę Liceum 2014”, która jest znakiem jakości szkoły.


:: Nasza uczennica w finale konkursu "Polska ważna rzecz"
poniedziałek, 20 styczeń 2014

Z przyjemnością informujemy, że Joanna Plewa (1 G) zakwalifikowała się do II etapu konkursu "Polska ważna rzecz"! Przedmiotem konkursu jest historia Polski i narodu polskiego w latach 1918-2012 z naciskiem na życie polityczne i społeczne. W pierwszym etapie wystartowało prawie trzystu uczniów z całego województwa. Nasza uczennica znalazła się w gronie 34 osób, które zakwalifikowały się do finału. Drugi etap konkursu odbędzie się w Biurze Fundacji Dyplomacja i Polityka lub w innym wyznaczonym przez organizatora miejscu w dniu 3 lutego 2014 r. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


:: Ferie zimowe z najnowszą historią Polski w tle
niedziela, 19 styczeń 2014

Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk zaprasza maturzystów i młodzież zainteresowaną historią najnowszą Polski na zajęcia feryjne, które organizuje wraz z Krakowskim Oddziałem IPN.

Przygotowano je ze szczególną dbałością o rzetelny przekaz wiedzy i różnorodność formy ułatwiającej przyswojenie najistotniejszych wiadomości.

Spotkania będą się odbywać w dwóch turach: od 3 do 7 lutego i od 10 do 14 lutego w godzinach od 11.00 do 13.00 w siedzibie Centrum Młodzieży w Krakowie przy ulicy Krupniczej 38 w sali kinowej na parterze.

 

W poniższym linku więcej informacji:

„Ferie zimowe z najnowsza historią Polski w tle” czyli skrócony kurs z najnowszej historii Polski dla tegorocznych maturzystów


:: Karpackie Wyzwanie
czwartek, 16 styczeń 2014

W piątek, 10 stycznia br. w naszym szkole odbyło się spotkanie pt. "Karpackie Wyzwanie", w którym wzięli udział uczniowie klas Ic, Ig, IIg oraz IIIg. Prowadzone było przez absolwentów naszego liceum: Wojciecha Stolarczyka, Krzysztofa Mroszczaka oraz ich wspólnego znajomego Szymona Pietrowskiego, którzy podjęli się przejścia głównego grzbietu Karpat oraz spłynięcia Dunajem z Bratysławy do Orszowej, które wspólnie nazwali „Karpackim Wyzwaniem”. Dodatkowo wyprawa ta miała na celu pobicie rekordu Najszybszego w historii przemierzenia Karpat (z Żelaznej Bramy do Bratysławy) w formie biegu górskiego, a także zebranie materiałów fizjologicznych na temat pracy serca podczas ekstremalnego wysiłku, poznanie własnych możliwości oraz zwrócenie uwagi na naturalne piękno Karpat.

Projekt „Karpackie Wyzwanie” początkowo brał udział III edycji Memoriału Piotra Morawskiego, gdzie główną nagrodą było wsparcie najbardziej interesujących projektów poznawczych, wspinaczkowych, narciarskich lub podróżniczych. Niestety, pomimo wielkich starań chłopcy zajęli ostatecznie trzecie miejsce. Nie tracąc wiary postanowili samodzielnie poszukać sponsorów oraz „powalczyć” o szum medialny, co w efekcie pozwoliło im na rozpoczęcie tej podróży.

Zaplanowana wyprawa dzieliła się na trzy etapy:

I Etap Polski – 500km

II Etap Dunaju – 920km

III Etap Karpat – ok 1740km

Każdy etap wymagał od całej trójki ogromnego wysiłku i wytrwałości. Cel jaki sobie obrali, musiał być za wszelką cenę zrealizowany, nie było więc mowy o ewentualnym podniesieniu białej flagi. Pomimo wielu trudności, wielkich upałów, ogromnej ilości komarów nad Dunajem, spartańskich warunków noclegowych, chorób, zmęczenia i problemów związanych z przekraczaniem granic, chłopcy wykazali się wielką determinacją i niezłomnością w dążeniu do mety. Trwało to 57 dni. Wynikiem tym nie tylko pobili dotychczasowy rekord, ale zrealizowali swoje plany w czasie krótszym niż początkowo zakładali.

Podsumowanie Rajdu:

PIESZO

Ogół kilometrów: 2219

Czas: 47 dni

Średni dzienny dystans: 47,2 km

Maksymalny dzienny dystans: 72 km Minimalny dzienny dystans: 17 km

Stosunek bieg/marsz : 500/1669km

 

KAJAK

Ogół kilometrów: 920

Czas: 10 dni

Średni dzienny dystans: 92 km

Maksymalny dzienny dystans: 107 km

Minimalny dzienny dystans: 75 km

oprac. Klasa IIG

Mapa trasy

 


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >> 

Logo szkoły
I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu


Towarzystwo Bursy gimanazjalnej
Towarzystwo Bursy
Gimnazjalnej

 
 

 

Instytut Myśli Tischnera
Instytut Myśli
Józefa Tischnera

 

 

 

 

 
piątek, 18 kwiecień 2014