Aktualności
Historia Szkoły
Lista Poległych
Hymn szkoły
Absolwenci
Dyrektorzy
Nauczyciele
Samorząd szkolny
Info dla Rodziców
Maturzyści
Sukcesy
Stypendyści
Wymiana zagraniczna
Wydarzenia
Galeria
Biblioteka
UKS Gimpel
Rekrutacja
TBG
Statut TBG
Strona TBG

Gościmy
Aktualnie jest 7 gości online

Aktualności
:: Sztuka cenniejsza niż złoto
środa, 07 maj 2014

Sztuka rozumiana jako synonim piękna chroni od agresji otaczającego nas świata (…),

jest niezbędna do rozwoju intelektualnego

i potrzebna, aby czuć się dobrze.”

(I.Mitoraj)

 

Miło nam poinformować, że nasz uczeń Jan Gapski (2a) zdobył tytuł Laureata  Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Sztuka cenniejsza niż złoto. Sielska Polska Chełmońskiego”. Jasiu reprezentował naszą Szkołę w Ogólnopolskim Finale, który odbył się w Warszawie, w dniu 14 kwietnia br. w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona. W I etapie uczestnicy konkursu z całej Polski mieli napisać esej interpretujący wybrane dzieła malarskie Józefa Chełmońskiego. Praca naszego ucznia spotkała się z uznaniem jury konkursowego (za „wrażliwość i świeżość spojrzenia na twórczość malarza”) i dzięki temu Janek znalazł się w finałowej dziesiątce wyróżnionych uczniów. Uczeń wykazał się nie tylko świetną orientacją w „czytaniu” i rozumieniu malarstwa, ale także walorami literackimi napisanego eseju. W etapie finałowym uczestnicy konkursu mieli napisać test z wiedzy o życiu i twórczości Józefa Chełmońskiego oraz epoce, w której tworzył. Ponadto wygłaszali prezentacje na tematy dotyczące wybranych wcześniej dzieł różnych malarzy przed komisją konkursową złożoną z Kuratora Oświaty woj. mazowieckiego oraz pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. Audytorium tworzyli również uczniowie warszawskiego ZPSP.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Jasiu jako jedyny spośród laureatów  reprezentował  szkołę ogólnokształcącą (klasę matematyczno-fizyczną!), podczas gdy pozostali – szkoły plastyczne. A zmagania konkursowe pokazały, że dla niego historia sztuki nie jest tylko dziedziną elitarną, ale także sposobem ujawnienia ogromnej wrażliwości, która za obrazami widzi artystę - bliskiego nam człowieka. I ożywia go!

Janku, gratulujemy Ci sukcesu, zainteresowań i pasji oraz życzymy jeszcze wielu podróży w artystyczne wymiary Sztuki i Piękna!

Oprac. G. Klag

(zdjęcia: w galerii)


:: Światowy Dzień Ziemi
poniedziałek, 05 maj 2014

Dnia 28. 04. 2014r. w naszej szkole odbył się występ z okazji Światowego Dnia Ziemi, w którym uczniowie kl. I H pod kierunkiem p. Jagny Dziedzic  w sposób ciekawy i niezwykle atrakcyjny zwrócili uwagę widzów na najważniejsze zagadnienia związane z ochroną środowiska.      

Po krótkiej prezentacji, która wzbogaciła naszą wiedzę o korzeniach tego święta, został zaprezentowany  film, w którym profesorowie i uczniowie I LO w Nowym Targu wykazali się swoją wiedzą na temat ekologii. Głównym celem tej imprezy było jednak przekazanie idei, że dbanie o nasze środowisko nie może sprowadzać się jedynie do teorii. Chcąc uchronić je przed całkowitym zniszczeniem, musimy nasze słowa wprowadzać w życie. Równocześnie ukazano, że możemy podejmować różnorodne,  nietypowe działania w celu realizacji zadań ekologicznych, a nie tylko przysłowiowe zakręcanie kranu lub wyłączanie żarówki.

W tym celu odbył się wielki ekologiczny pokaz mody. Pomysłowe, intrygujące  stroje przygotowane przez uczniów, miały podkreślić znaczenie powtórnego wykorzystywania surowców oraz używania materiałów ekologicznych, m.in. w produkcji odzieży.

Występ zakończył się udzieleniem kilku zabawnych rad, dotyczących ekologicznego postępowania w życiu codziennym oraz projekcją teledysku „Mother Earth” zespołu Within Temptation.


:: Upamiętnienie teatrem, czyli konkurs o Świętym Janie Pawle II
poniedziałek, 05 maj 2014

Kanonizacja Jana Pawła II mająca miejsce w ubiegłą niedzielę to niewątpliwie  ważne wydarzenie dla Polaków. Również uczniowie naszego liceum uczcili je i to w sposób nietuzinkowy, pokazując, że postać Świętego wciąż jest im bliska. Pomysł konkursu na krótkie formy teatralne, które przedstawiały zarówno życie Karola Wojtyły przed wyborem na Stolicę Apostolską, jak i pontyfikat Jana Pawła II, okazał się bardzo trafny. Uczniowie bowiem nie tylko upamiętnili tę wielką postać, lecz także mieli szansę, by rozwinąć swoje umiejętności artystyczne. Jak przyznaje jeden z organizatorów, mgr Wojciech Grzybek Poprzez ukazanie życia Jana Pawła II w formie wizualnej, postać ta staje się młodzieży bliższa, a w efekcie łatwiej jest zrozumieć Jego nauczanie.

Przygotowania ruszyły już początkiem kwietnia. Uczniowie klas pierwszych i drugich tworzyli wówczas scenariusze  w oparciu o biografię Karola Wojtyły. Następnie zespoły teatralne  intensywnie przygotowywały się do występów, które odbyły się 24 kwietnia na scenie szkolnej auli. Jak mogli przekonać się zgromadzeni widzowie, pomysły scenarzystów i reżyserów były niezwykle różnorodne. Nie zabrakło ani zabawnych anegdot związanych z życiem Ojca Świętego, ani też poetyckich form na temat Jego pontyfikatu. Ocenie podlegały przygotowanie, pomysł, przesłanie, gra aktorska, wrażenia artystyczne, a także muzyka, rekwizyty i scenografia. Decyzją jury  najlepiej wypadli uczniowie klasy I „G”   z przedstawieniem pt. „Ksiądz Wojtyła jako wykładowca KUL-u”. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio klasy  II „G”, która wystawiła „Pierwszą pielgrzymkę” i II „D” ze spektaklem „Wybór na stolicę apostolską”. Przedstawienia pozostałych klas również były warte uwagi i dobrze przygotowane. W przerwach między spektaklami wydarzenie zostało uświetnione występami grupy wokalnej. Widzowie mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną o życiu papieża – Polaka.

Forma upamiętnienia Jana Pawła II dzięki przedstawieniom teatralnym znajduje swoje odzwierciedlenie również w życiorysie samego świętego. Wiemy przecież, jak kochał teatr. Jego debiut sceniczny przypadł na 1933 rok, a w czasie II wojny światowej wraz z przyjaciółmi założył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Później sprawdził się również w roli dramaturga. Uczniowie upamiętnili więc nie tylko życie Karola Wojtyły, ale też jedną z jego największych pasji.

                                                                                                          Autor Paulina Batkiewicz


:: Ogłoszenie
środa, 30 kwiecień 2014

Dyrekcja szkoły informuje, że w dniach 1-3 maja oraz 5-7 maja nie odbywają się zajęcia szkolne dla klas I i II.

Dzień 2 maja jest dniem wolnym w związku z przypadającymi świętami 1-go i 3-go maja, natomiast 5,6,7 maja (tj. poniedziałek, wtorek i środa) odbywają się egzaminy maturalne. Do szkoły wracamy w czwartek (8 maja). Zajęcia odbywają się wg planu lekcji.

Proszę zwrócić uwagę na zmianę sal lekcyjnych z powodu odbywających się kolejnych egzaminów maturalnych.


:: Wymiana polsko-szwajcarska cz. I
niedziela, 27 kwiecień 2014

            Dobiegła końca pierwsza część 11 wymiany polsko-szwajcarskiej pomiędzy naszym liceum a College de Gambach we Fryburgu. Dwudziestu uczniów oraz dwie nauczycielki języka angielskiego – pani Ewa Komperda oraz pani Agnieszka Paprocka-Maciaś - gościło szwajcarskich partnerów w dniach 6-13.04.2014r. Nasza współpraca trwa od 1991 roku, ale tym razem po raz pierwszy nasi goście odwiedzili stolicę Polski. Tam zwiedzili okolice Zamku Królewskiego, poznając historię Małej Syrenki, zobaczyli Pałac Prezydencki oraz Pałac Kultury i Nauki. Niemały zachwyt wzbudziła Sala Kongresowa oraz inne pomieszczenia, w których odbywają się ważne dla naszego kraju spotkania. Oczywiście w programie nie mogło zabraknąć wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, które z pewnością przybliżyło naszym szwajcarskim przyjaciołom historię Polski.

            Po długiej podróży licealiści z Fryburga mogli w końcu spotkać naszych uczniów, co nastąpiło 7 kwietnia w późnych godzinach wieczornych. Kolejny dzień (08.04) był przeznaczony na zapoznanie z systemem edukacji w naszym kraju, dlatego wszyscy uczniowie udali się na zajęcia lekcyjne. Około południa odbyło się spotkanie z panią dyrektor Marią Kopeć, która bardzo mile powitała naszych gości – uczniów i nauczycieli. Wszyscy mieli okazję poznać historię naszego liceum oraz obejrzeć filmik promujący naszą szkołę. W dalszej części dnia  goście zostali oprowadzeni po Nowym Targu, poznając jego historię, tradycje oraz smaki próbując nowotarskich lodów.

W środę 9 kwietnia uczniowie College de Gambach udali się do Oświęcimia, aby przeżyć kolejną lekcję historii podczas zwiedzania muzeum Auschwitz. Nasi partnerzy wykazali się niezwykłą wrażliwością, co można było dojrzeć w ich zachowaniu. Powaga, smutek a nawet łzy – lekcja, którą z pewnością zapamiętają na długie lata.

Czwartek 10 kwietnia to wyprawa do Chochołowa, malowniczej wioski z typową drewnianą zabudową oraz do Zakopanego. W zimowej stolicy Polski nasi partnerzy mieli zobaczyć z Gubałówki panoramę Tatr, lecz niestety warunki pogodowe troszkę to uniemożliwiły. Opady deszczu i śniegu oraz gęsta mgła sprawiły, iż musieli nam uwierzyć „na słowo”, że nasze góry w niczym nie odbiegają szwajcarskim Alpom. Oczywiście nie mogliśmy ominąć skoczni Wielka Krokiew, na której wciąż rekordzistą jest Szwajcar Simon Amman.

11 kwietnia w piątek mieliśmy chyba najbardziej „pracowity” dzień, ponieważ zwiedzaliśmy kopalnię soli w Bochni, a także Kraków. Wizyta w kopalni trwała około 4 godzin, lecz o nudzie nie było mowy, zwłaszcza, gdy zamiast zejścia schodami można było skorzystać ze swoistej zjeżdżalni. Radości nie było końca. W Krakowie nasi partnerzy przeszli Traktem Królewskim prowadzącym od Wawelu aż do Rynku. Tam mieli okazję zwiedzić podziemia Sukiennic poznając również historię Krakowa. Po męczącym dniu wszyscy udali się na zasłużony posiłek i upragnione zakupy.

Sobota 12 kwietnia była dniem wolnym od zorganizowanych zajęć, dlatego nasi uczniowie mogli spędzić cały dzień ze swoimi partnerami w dowolny sposób. Kilku z nich ponownie wybrało się do Krakowa, inni poznawali pozostałe zakątki naszego regionu. W niedzielę nastąpiło pożegnanie, a licealiści z Fryburga udali się na lotnisko w Balicach skąd odlecieli do Szwajcarii, aby rozpocząć dwutygodniowe ferie wiosenne.

31 maja 2014 roku nasza młodzież wyruszy autokarem z rewizytą do Szwajcarii, aby zapoznać się z historią i tradycjami tego państwa


:: Nowy plan lekcji
sobota, 26 kwiecień 2014

Nastąpiły zmiany w planie lekcji. Nowy obowiązuje od poniedziałku (28.04).


:: Trzy indeksy na AGH - Laureaci Olimpiady o Diamentowy Indeks!!!
czwartek, 24 kwiecień 2014

            Dnia 30 III 2014 odbył się finał VII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo – Hutniczej, w którym wzięło udział 459 uczniów z całej Polski. Z naszej szkoły do finału dotarło trzech z siedmiu biorących udział w Olimpiadzie uczniów. Cała trójka zdobyła indeksy tej prestiżowej uczelni. Kamil Faber ze spektakularnym wynikiem 100% zdobył tytuł Laureata I stopnia i ma prawo wyboru indeksu na dowolnie wybranym przez siebie kierunku na wszystkich wydziałach AGH. Bezbłędne prace do oceny przedstawiło tylko dwóch uczniów z całej Polski, i to obaj z Podhala! Tomasz Waksmundzki i Hubert Czorniak zdobyli tytuł Laureata stopnia III i mają do wyboru indeks na większość oferowanych przez uczelnię kierunków. Sukces naszych uczniów nie jest jednak dziełem przypadku, a ciężkiej i długotrwałej pracy pod czujnym okiem nauczyciela matematyki – pani mgr Joanny Trybuły. Albowiem ani uczeń bez nauczyciela, ani nauczyciel bez ucznia nie jest w stanie osiągnąć żadnego sukcesu. Godnym podkreślenia jest fakt, że pomimo zakończenia już tegorocznej edycji Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH uczniowie pracują nadal, tym razem zgłębiając elementy rachunku całkowego, zgodnie ze słowami Ryszarda Kapuścińskiego „Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości”.


:: Pożegnanie absolwentów
czwartek, 24 kwiecień 2014

W piątek (25.04) żegnamy klasy III. W tym dniu obowiązuje wszystkich strój apelowy!

 

Porządek uroczystości:

8.00 – Msza św. w kościele NSPJ dla absolwentów

9.15 – rozpoczęcie uroczystości pożegnania absolwentów w sali gimnastycznej (uczestniczą również klasy I i II)

(Uczniowie klas I i II przejdą na salę gimnastyczną pod opieką nauczycieli. Po zakończeniu uroczystości zajęcia lekcyjne odbędą się wg planu lekcji)


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >> 

Logo szkoły
I Liceum Ogólnokształcące
im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu


Towarzystwo Bursy gimanazjalnej
Towarzystwo Bursy
Gimnazjalnej

 
 

 

Instytut Myśli Tischnera
Instytut Myśli
Józefa Tischnera

 

 

 

 

 
wtorek, 16 wrzesień 2014